< Powrót
24
września 2015
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Zygmunt Kowalski MarineTraffic.com / cspz

Jacht płk. Kuklińskiego wraca do domu

„Strażnik Poranka”, jacht płk. Ryszarda Kuklińskiego w najbliższy weekend zawinie do Trójmiasta. Jednostka flagowa Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami wraca do macierzystego portu w Górkach Zachodnich po trzech miesiącach żeglugi, zostawiając za sobą 4400 mil morskich.

Co to za jacht, co to za szkoła? Wszystko zaczęło się w 1998 r. od wyprawy wokół Ameryki Południowej. Wtedy szkoła nie miała jeszcze własnej jednostki i rejs odbył się pod żaglami STS „Fryderyk Chopin”. W 2001 r. szkoła zyskała stałą bazę na chorwackiej wyspie Iž, a płk. Ryszard Kukliński przekazał jej jacht, któremu nadano imię „Strażnik Poranka”.

Od tej pory jednostka pełni także rolę szkolnej klasy i miniparafii podczas bliższych i dalszych rejsów. Chrześcijańska szkoła jest o tyle nietypowa, że zajęcia odbywają się głównie w czasie wakacji, a poza nauką żeglarskiego rzemiosła także te wspierające rozwój duchowy.

Załoga i kapitan ks. prałat Andrzej Jaskuła zapraszają wszystkich do odwiedzin „Strażnika Poranka”:

Gdynia – piątek 25.09, basen jachtowy, przybycie ok. godz. 15. Postój do soboty.

Sopot – sobota 26.09, marina przy molo, przybycie ok. 10. Uroczysta Msza św. na zakończenie rejsu w kościele garnizonowym św. Jerzego o godz. 16.30. Postój do niedzieli.

Gdańsk – niedziela 27.09, Długie Pobrzeże przy Żurawiu, przybycie ok. 9. Postój do 13. Pobyt w NCŻ w Górkach Zachodnich od godz. 14.

„Strażnik Poranka”
13-metrowy jacht typu Opal przewidziany dla dziewięcioosobowej załogi wybudowany został w 1965 r. w Stoczni Jachtowej im. Josepha Conrada. Jednostka pływała w klubie jachtowym „Atol” przy Marynarce Wojennej, a w 1980 r. kupił ją płk. Ryszard Kukliński. Po ucieczce pułkownika do USA jacht w 1984 r. został skonfiskowany. W 1998 r. w czasie wizyty pułkownika w Polsce został zwrócony właścicielowi. Oficer przekazał go w roku 2001 Chrześcijańskiej Szkole Pod Żaglami.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ