< Powrót
2
grudnia 2015
Tekst:
Andrzej Minkiewicz
Zdjęcie:
Jachtfilm
Laureaci nagrody publiczności i wyróżnienia Pomorskiego Związku Żeglarskiego - Katarzyna Tarczoń i Paweł Beca.

JachtFilm 2015 zakończony, filmy nagrodzone

W niedzielę 29 listopada ok. godz. 17 w warszawskim kinie Wisła zakończył się 5 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm. Przez dwa dni widzowie zgromadzeni zobaczyli 5 filmów w ramach konkursu „A morze kręci mnie” i 9 filmów festiwalowych.

Nagrodę jury otrzymał film „Promyk” Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz. Historia niewidomej dziewczyny, która przystępuje do egzaminu na sternika morskiego. Jury doceniło nie tylko pomysł na historię pokazaną w filmie, ale też umiejętność budowania dramaturgii opowieści zawartej w krótkiej filmowej formie. Nagrodą, ufundowaną przez Niebieską Szkołę, był rejs na żaglowcu „Fryderyk Chopin”. Mamy nadzieję że rejs ten będzie inspiracją do kolejnej filmowej historii.

Nagrodę publiczności otrzymali Katarzyna Tarczoń  i Paweł Beca za film „Sklejka ciach, będzie jacht”. Ubrana w żartobliwą formę historia budowy niewielkiej sklejkowej łódeczki najbardziej przypadła do gustu festiwalowej publiczności. Należy wspomnieć, iż autorzy filmu już po raz drugi zgarniają nagrodę na JachtFilmie. W 2013 roku otrzymali nagrodę jury za film „Głowa zbrasowana”.

W tym roku, poza tygodniowym rejsem na żaglowcu „Bonawentura” i zegarkiem żeglarskim firmy Nautica, otrzymali dodatkowo specjalną nagrodę ufundowaną przez Pomorski Związek Żeglarski – wysokiej klasy sztormiak Henri Lloyd.

Podczas wręczania nagród, wspomnieli o filmie „Promyk” i przyznali słuszność decyzji jury uhonorowania go główną nagrodą.

Spośród filmów festiwalowych największe wrażenie wywarły na widzach dwa z nich „Blake” autorstwa  Marka Albistona z Nowej Zelandii, pokazujący żeglarską historię sir Petera Blake’a i „Znikający żagiel” Alexisa Andrewsa z wyspy Antigua. Ten drugi to poruszająca historia jednego z ostatnich szkutników na małej karaibskiej wysepce i zarazem opowieść o rozwoju żeglugi w tym rejonie świata.

„Znikający żagiel” został uznany przez publiczność za najlepszy film festiwalu. Pamiątkowa statuetka z napisem „The audience award” odbędzie daleką drogę na Antigua – jedną z najpiękniejszych karaibskich wysp, gdzie mieszka reżyser filmu.

Od 2011 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja JachtFilmu, organizatorzy pokazali publiczności 50 żeglarskich filmów dokumentalnych. Tegoroczna edycja różniła się tym, iż wszystkie filmy pochodziły z zagranicy i były to produkcje zrealizowane w ciągu kilku ostatnich lat.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0