< Powrót
10
listopada 2015
Tekst:
Andrzej Minkiewicz
Zdjęcie:
Kadr z filmu „Żeglarze inni niż wszyscy”.

JachtFilm zaprasza na filmowo-żeglarską ucztę

5 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2015 roku w Warszawie.

Na otwarcie zaplanowano pokaz amatorskich filmów nadesłanych na konkurs „A morze kręci mnie”, który ma zachęcać miłośników żeglarstwa do nagrywania własnych obrazów związanych z wodą i żaglami. Autorzy będą oceniani i nagradzani zarówno przez sędziów, jak i przez festiwalową publiczność. Na zwycięzców czekają nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów Festiwalu.

W części głównej Festiwalu zostanie pokazanych dziewięć filmów. Są to produkcje zrealizowane w ciągu ostatnich kilku lat. Wszystkie wezmą udział w konkursie, poddane ocenie jurorów i publiczności.

Na ekranie zobaczymy między innymi amerykański dokument „Zobaczyć wiatr” – film o świecie żeglarzy niewidomych. Poznamy czwórkę bohaterów przygotowujących się do mistrzostw świata w Japonii w 2013 roku.

Wielką gratką dla miłośników regatowego żeglarstwa będzie film pokazujący życie sir Petera Blake’a  –  żeglarza, który był legendą Nowej Zelandii. Jest to historia człowieka od dzieciństwa kochającego żeglarstwo, przeżywającego sukcesy i porażki na arenie  światowego żeglarstwa, aż do przedwczesnej śmierci z rąk piratów u wybrzeży Amazonii w 2001 roku.

Regaty w nieco innym wydaniu zobaczymy w filmie „Żeglarze inni niż wszyscy”. Czy załoga będąca zbieraniną  sympatycznych osób obojga płci, różniących się pomiędzy sobą wiekiem, pochodzeniem, życiowymi doświadczeniami, posiadających różne ograniczenia wynikające z ich niepełnosprawności da sobie radę w oceanicznych regatach ?

Film „Znikający żagiel”  to  z kolei poruszająca historia ginącej sztuki tradycyjnego szkutnictwa na wysepkach archipelagu Antyli Mniejszych. Na jednej nich mieszka Alwyn Noe. Jest jednym z ostatnich praktykujących szkutnictwo, jakie dotarło  na te wyspy wraz ze szkockimi osadnikami w XVIII wieku. Alwin dobiega 70. Nie ma klientów na budowane przez siebie łodzie. Podsumowując swoje życie postanawia zbudować jeszcze jedną łódź, mając nadzieję, że zainspirowani budową synowie będą kontynuować rodzinną tradycję.

O wszystkich filmach można przeczytać na stronie Festiwalu. Projekcjom będą towarzyszyć zapowiedzi i gawędy konferansjerów – kapitana Janusza Zbierajewskiego i redaktora Andrzeja Radomińskiego. 

Festiwal zakończy ogłoszenie wyników konkursu „A morze kręci mnie” oraz konkursu głównego. 
Fundatorami nagród są m.in. Pomorski Związek Żeglarski, Henri Lloyd, Delphia Yachts, Teknos Oliva, 3 Oceans, ZegarkiŻeglarskie.Pl.

Miejscem wszystkich projekcji filmowych będzie kino Wisła. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie www.jachtfilm.pl.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ