< Powrót
7
czerwca 2021
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Klub Żeglarski Horn Kraków
obóz żeglarski

Jak się przygotować na obóz żeglarski?

Jak się spakować na obóz żeglarski, co ze sobą zabrać? Lista tego, co niezbędne i tego, co  niekonieczne, nie jest długa, niemniej warto sobie wszystko uporządkować. Dlatego podpowiadamy, jak się zabrać za sporządzenie listy ekwipunku na obóz żeglarski. Warto wiedzieć, co wziąć na pokład, a także w co się spakować na taką wyprawę.

Ubrania

Pogoda pod żaglami bywa kapryśna. Oczywiście, prognozy pogody przewidują aurę na najbliższe dni z mniejszą lub większą dokładnością, ale warto być przygotowanym na każde warunki. Bez względu na to, czy wymarzony obóz żeglarski będzie na Mazurach, czy nad Bałtykiem.

Dlatego dobrze mieć w bagażu ubrania na każdą aurę, lekkie, przewiewne, jak i te chroniące prze deszczem i chłodnym wiatrem. Poczynając od t-shirtów, przez koszule z długim rękawem, po bluzy, polar, a nawet kurtkę przeciwdeszczową z kapturem. To samo dotyczy spodni. Warto zabrać ze sobą coś na upał i coś na deszcz. Do tego bielizna i skarpety. Warto pamiętać, że ubrania muszą być szybkoschnące, np. termoaktywne. Można oczywiście zabrać sztormiak.

Skoro będziemy nad wodą, to raczej na pewno trafi się okazja do kąpieli – strój kąpielowy to ekwipunek obowiązkowy. Nie wolno zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej, czyli czapce z daszkiem i odpowiednich okularach. Co do czapki – zwykła zimowa wełniana też się przyda, zwłaszcza na morzu.

Do spania oczywiście śpiwór letni, chyba że organizator obozu zapewnia pościel. Do śpiwora wskakujemy w piżamie lub lekkim dresie. Jeśli ktoś uzna to za konieczne, może zabrać poduszkę, byle była nieduża.

Całość uzupełni ręcznik, a może i dwa (w tym jeden kąpielowy/plażowy).

Buty

Co do butów – muszą być na płaskiej, najlepiej białej podeszwie (nie mogą brudzić pokładu), no i nie mogą ślizgać się na mokrym pokładzie! Trzeba mieć coś na cieplejsze i chłodniejsze dni – trampki, adidasy, sandały. No i oczywiście coś pod prysznic – choćby crocsy lub klapki.

Leki

Co do lekarstw, zabieramy tylko takie, których używamy indywidualnie (np. przepisane przez lekarza). Pozostałe, popularne leki przeciwbólowe itp. powinny znaleźć się w pokładowej apteczce i musi o to zadbać organizator obozu.

W co się spakować

A jak się spakować? Co wybrać? Walizkę na kółkach, czy może miękki plecak bez stelaża? Zdecydowanie to drugie. Walizka, plecak ze stelażem, sztywna torba nie sprawdzają się na jachcie, gdzie liczy się możliwość łatwego dopasowania do zastanej przestrzeni. Najlepiej oczywiście sprawdzi się tradycyjny worek żeglarski, który łatwo wszędzie upchać.

To co niezbędne

O czym jeszcze warto pamiętać pakując się na obóz żeglarski? Oczywiście o dokumentach – zarówno karcie uczestnika obozu, jak i legitymacji szkolnej, dowodzie czy paszporcie. Karta pływacka nie jest wymagana. Trzeba jednak mieć przy sobie – w przypadku osób pełnoletnich – oświadczenie o umiejętności/braku umiejętności pływania lub, w przypadku dzieci – zgodę rodziców i oświadczenie o umiejętności/braku umiejętności pływania . Trzeba też mieć oświadczenie o stanie zdrowia.

To co przydatne

Na jachcie i na lądzie przyda się latarka, może być „czołówka”. Poza tym można zabrać wiele innych praktycznych drobiazgów, takich jak scyzoryk, albo igły i nici, środek przeciw komarom i innym insektom, kremy z filtrami UV, byle wszystkie mieściły się w bagażu i nie ważyły zbyt wiele.

Książkofile z pewnością wezmą coś do czytania, a wielbiciele muzyki, zwłaszcza jeśli sami umieją coś zagrać i zaśpiewać, na pewno zaopatrzą się w gitarę albo ukulele, ewentualnie harmonijkę ustną i śpiewnik szantowy.

Tym, czego na pewno nie zabraknie w wyposażeniu każdego uczestnika obozu żeglarskiego, będzie smartfon (trzeba pamiętać o ładowarce i powerbanku) – przyda się nie tylko do tego, by zadzwonić do rodziców, dzięki niemu uwiecznicie najważniejsze chwile waszej żeglarskiej przygody. A będzie to na pewno przygoda warta wspomnień, bo każdy rejs jest wyjątkowy. Ten też taki będzie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ