
Jak zostać trenerem żeglarstwa?
Byłeś sportowcem i szukasz nowego zajęcia lub chciałbyś się zająć szkoleniem zawodników? Sprawdzamy, jak zostać trenerem żeglarstwa.
Na wstępie warto zaznaczyć, że generalnie trener lub instruktor sportu nie zajmuje się przygotowywaniem do zdobycia patentu lub edukacją wodną, ale szkoleniem sportowym. Czyli jest to najczęściej praca w klubach lub kadrach Polskiego Związku Żeglarskiego w klasach ujętych w krajowym systemie rywalizacji sportowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Począwszy od nauki pływania na Optimiście, aż po prowadzenie zawodników na igrzyskach olimpijskich.
Kto może być trenerem żeglarstwa?
Teoretycznie niemal każdy, choć to jest znacznie bardziej złożone. Po wejściu w życie w 2013 roku ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów możliwość podjęcia pracy trenera została znacznie ułatwiona. Na jej mocy trenerem, nie tylko żeglarstwa, może być osoba niekarana, pełnoletnia, posiadająca wykształcenie średnie oraz niezbędną wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Ponieważ tych ostatnich elementów nie ma jak weryfikować, trenerem może zostać niemal każdy.
Trudniej jest jednak zostać trenerem lub instruktorem sportu Polskiego Związku Żeglarskiego. A związkowa licencja potwierdzająca kwalifikacje jest wymagana niemal zawsze przez kluby przy zatrudnianiu po to, żeby uniknąć sytuacji, w której przypadkowe osoby zostaną dopuszczone do szkolenia. PZŻ stworzył ustandaryzowany System szkolenia zawodowego w Żeglarstwie ze ścieżką rozwoju. Ustanawia on jasną ścieżkę rozwoju z podanymi wymaganiami. Warto pamiętać, że do zdobycia kolejnych licencji trzeba nie tylko je spełnić, ale też zdać egzamin. Powinno się też ukończyć kurs, choć nie jest on obowiązkowy do podejścia do egzaminu.
Asystent instruktora sportu PZŻ
Najniższym poziomem kwalifikacji jest asystent instruktora sportu PZŻ, który nie może jeszcze samodzielnie prowadzić treningów. Dlatego też dla niego wymagania są najniższe. Może nim być osoba, która ukończyła 16 lat, umie pływać, potrafi samodzielnie prowadzić jednostkę o napędzie żaglowym oraz łódź motorową.

Fot. Tadeusz Lademann
Instruktor sportu PZŻ
Instruktor sportu PZŻ ma wyższe kompetencje, ponieważ samodzielnie prowadzi zajęcia, a co za tym idzie m.in. bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników i dostosowuje zajęcia do poziomu poszczególnych uczestników. Dzieli się na dwie klasy. Żeby otrzymać licencję II klasy trzeba być pełnoletnim, mieć wykształcenie średnie, posiadać potwierdzone umiejętności żeglarskie (np. potwierdzone patentem) oraz uprawnienia sternika motorowodnego. Dla uzyskania I klasy, trzeba mieć II klasę lub adekwatne kompetencje zawodowe oraz zdobyć dodatkową wiedzę m.in. w zakresie meteorologii. Nieco inaczej wygląda ścieżka w windsurfingu, gdzie otrzymuje się licencję instruktora sportu PZŻ-PSW.
Trener PZŻ
Najwyższym stopniem zawodowym jest trener PZŻ. Dzieli się on na trzy kategorie – klasy drugiej, klasy pierwszej i klasy mistrzowskiej. Zgodnie z regulaminem licencję otrzymać może osoba, która jest pełnoletnia i niekarana, posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, jest członkiem klubu sportowego, stowarzyszenia lub związku klasy będącego członkiem zwyczajnym lub wspierającym PZŻ oraz posiada jedną z następujących kwalifikacji zawodowych (trener klasy drugiej, trener klasy pierwszej, trener klasy mistrzowskiej, instruktor sportu w dyscyplinie żeglarstwo, instruktor sportu w dziedzinie żeglarstwo deskowe, instruktor sportu w dziedzinie żeglarstwo lodowe [uzyskaną do dn. 31.12.2010 r.]) w sporcie w dyscyplinie żeglarstwo, nadaną przez Polski Związek Żeglarski, ministra właściwego do spraw kultury fizycznej lub akademie wychowania fizycznego, z którymi Polski Związek Żeglarski podpisał porozumienie w sprawie kształcenia kandydatów do podejmowania działalności szkoleniowej w sporcie.
Wykształcenie wyższe
Ukończenie studiów formalnie nie jest niezbędne, ale w praktyce jest niezwykle ważne do zdobycia potrzebnej wiedzy i umiejętności. Na Akademiach Wychowania Fizycznego są kierunki i specjalizacje w żeglarstwie, które pozwolą z jednej strony na uzyskanie wyższego wykształcenia i np. specjalizacji nauczycielskiej wymaganej do nauki w szkole, a z drugiej dostarczą pogłębioną wiedzę na temat żeglarstwa i pracy trenera.
System szkolenia zawodowego w żeglarstwie