
Jak zwiększyć bezpieczeństwo wodniaków na Pomorzu?
Rozwój dróg wodnych, przepisy żeglugowe i popularność Pętli Żuławskiej – to tylko niektóre tematy podjęte w czwartek 12 grudnia na spotkaniu samorządowców i wodniaków w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
Wydarzenie „Delta Wisły, Zalew Wiślany i Zatoka Gdańska rejonem bezpiecznej żeglugi” zgromadziło w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku ponad 50 osób – był m.in. wicemarszałek Leszek Bonna, kapitan żeglugi wielkiej i była wiceminister infrastruktury Anna Wypych-Namiotko, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Czopek, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego Leopold Naskręt i wieloletni komandor Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku Jacek Jettmar. Obrady prowadził pełnomocnik marszałka województwa Zbigniew Ptak.
– Województwo pomorskie ma najdłuższą linię brzegową w Polsce – tłumaczył Zbigniew Ptak podczas otwarcia obrad. – Ma Zalew Wiślany, Zatokę Gdańską, ponad 300 km dróg wodnych i mnóstwo jezior. Mamy więc wspaniałe warunki do uprawiania żeglugi i rekreacji. Ten potencjał skutecznie wykorzystują władze jednostek samorządowych. Szlaki stały się bardzo mocno wykorzystywane, co niesie za sobą różne zjawiska – np. obciążenie dla środowiska czy nieprzestrzeganie przepisów.

Spotkanie zgromadziło ponad 50 osób – samorządowców i przedstawicieli środowisk żeglarskich, motorowodnych, kajakowych i wędkarskich.
Fot. Tadeusz Lademann
Podczas pierwszej części spotkania przedstawiono podstawowe informacje o stanie turystyki wodnej na Pomorzu. Omówione zostały drogi wodne podlegające Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, przybliżono przepisy obowiązujące w Urzędzie Morskim w Gdyni, podano podstawy prawne dotyczące egzekwowania przepisów na drogach wodnych oraz zaprezentowano inwestycje infrastrukturalne zrealizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w okresie ostatnich 20 lat – przede wszystkim Pomorskie Szlaki Kajakowe i Pętla Żuławska, którą w 2019 roku odwiedziło blisko 300 000 turystów. W drugiej części spotkania pomorskich wodniaków odbyła się dyskusja.
– Najważniejszym wniosek, który tu usłyszałam, polegał na przygotowaniu zestawu informacyjnego dla wodniaków z numerami telefonów do wszystkich służb ratowniczych czy urzędów morskich – mówi Anna Wypych-Namiotko. – Ponadto w portach śródlądowych do opłaty ryczałtowej powinna być wliczona kwota na zdawanie fekaliów, podobnie jak w portach morskich.
Zbigniew Ptak zwrócił uwagę na problem zbyt dużej prędkości motorowodniaków, które są zagrożeniem dla innych użytkowników wód. Z kolei Grzegorz Hejber, komandor Yacht Clubu Zalewu Wiślanego „Nowa Pasłęka”, poinformował o zamulaniu ujścia Pasłęki, a Leopold Naskręt z PoZŻ podkreślił, że edukacja dla bezpieczeństwa wodnego powinna rozpocząć się już w szkole.
Wydarzenie było też okazją do wręczenia honorowego tytułu ambasadora Pętli Żuławskiej dla Marty Chełkowskiej, Izabeli Fludzińskiej, Krzysztofa Czopka, Rafała Wasila i Przemysława Brozdowskiego.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ