< Powrót
6
lutego 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban
Jan Pinkiewicz
Jan Pinkiewicz

Jan Pinkiewicz odszedł na wieczną wachtę

W sobotę 4 lutego w wieku 93 lat zmarł Jan Pinkiewicz, wybitny żeglarz i regatowiec oraz współzałożyciel Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Jan Pinkiewicz urodził się 18 marca 1929 roku w Brodach, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jego rodzina została zamordowana podczas rzezi wołyńskiej, a on przyłączył się do partyzantki radzieckiej. Następnie, po przesunięciu się frontu, wstąpił do I Armii Wojska Polskiego. Po ukończeniu kurs oficerskiego został wysłany do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Z Marynarką Wojenną związał się na całe życie, a na emeryturę odchodził w stopniu komandora.

W Marynarce Wojennej Jan Pinkiewicz zaczął żeglować – początkowo w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni, a od 1958 roku w Jacht Klubie Morskim (obecnie Jacht Klubie Marynarki Wojennej) Kotwica, którego był współzałożycielem, a później komandorem i komandorem honorowym. Był też współzałożycielem i wiceprezesem Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (obecnie Pomorskiego Związku Żeglarskiego) w latach 1966-1971 i 1975-1977.

Jako żeglarz zasłynął dalekomorskimi rejsami. W 1976 roku dowodził „Hetmanem” w rejsie do Stanów Zjednoczonych na Operację Żagiel, w 1989 roku „Janem z Kolna” podczas siedmiomiesięcznego rejsu do Australii, a w 1992 roku „Kogą III” w Columbus Regatta. W 1993 roku poprowadził rejs na „Darze Świecia” na morza arktyczne śladami walk polskich marynarzy w II wojnie światowej, za który otrzymał główną nagrodę honorową Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Był też świetnym regatowcem. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. Więcej o jego życiu w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Jan Pinkiewicz zmarł w sobotę 4 lutego 2023 roku w wieku 93 lat.

Zarząd, pracownicy oraz współpracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Redakcja naszego portalu składają Rodzinie Zmarłego wyrazy współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 9 lutego. O godzinie 12 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej odprawiona zostanie Msza święta. Następnie, o godzinie 13, na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni rozpocznie się pogrzeb.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
6

PODZIEL SIĘ OPINIĄ