Fb/F5 World Championships Naviga 2019
Jan Springer
Zmagania podczas mistrzostw.

Jan Springer mistrzem świata modeli żaglowych Naviga w klasie F5-E

W czwartek 20 czerwca zakończyła się pierwsza część Mistrzostw Świata Modeli Żaglowych Naviga w Wągrowcu. Złoty medal w klasie F5-E zdobył Jan Springer z Jachtklubu Morskiego Roda w Gdyni.

Pięćdziesięciu dwóch zawodników z całego świata rywalizowało w klasie F5-E w Mistrzostw Świata Modeli Żaglowych Naviga, które w tym roku odbywają się w Wągrowcu. Po czterech dniach zmagań pierwsze miejsce zajął Jan Springer (Jachtklub Morski Roda z Gdyni), który w poprzedniej edycji imprezy w 2017 roku zdobył złoty medal.

Pozostałe miejsca na podium zajęli zawodnicy z Chin. Drugi był Xuan Dongbo, a trzeci Lin Yi Ning. Kolejny Polak, Bartłomiej Jereczek (Wireland Mausz Parchowo), uplasował się na osiemnastej lokacie. Dwudziesty ósmy był z kolei Kacper Konkol (RJK Bliza Balex Metal Wejherowo), który zarazem zajął czwarte miejsce wśród juniorów.

Podium Mistrzostw Świata Modeli Żaglowych Naviga 2019 w klasie F5-E.

– Pierwsza część mistrzostw uważam za bardzo udaną – mówi Jerzy Springer, komandor Polskiej Sekcji Radiojachtingu. – Wrażenia są super i cieszę się, że udało nam się zgodnie z planem przeprowadzić jedenaście wyścigów w każdej z czterech grup.

Od piątku 21 czerwca do poniedziałku 24 czerwca w Mistrzostwach Świata Modeli Żaglowych Naviga rywalizować będą modele klasy F5-M. Faworytem ponownie jest Jan Springer, który dwa lata temu również w niej zdobył złoty medal.

Organizatorem Mistrzostw Świata Modeli Żaglowych Naviga jest Polska Sekcja Radiojachtingu, we współpracy z Ligą Obrony Kraju, powiatem wągrowieckim i miastem Wągrowiec. Partnerem regat jest Pomorski Związek Żeglarski, a odbywają się one pod patronatem portalu Żeglarski.info. Sponsorem jest firma VBW Engineering, która m.in. przygotowała nagrody dla zwycięzców dnia.