< Powrót
15
kwietnia 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Patrycja Springer
Springer

Jan Springer zwycięża na jeziorze Pichlinger

Jan Springer wygrał międzynarodowe regaty w radiojachtingu Pichlingersee Regatta, które od 7 do 14 kwietnia rozgrywane były w Austrii. Reprezentant Jachtklubu Morskiego Roda Gdynia triumfował w klasie F5-M.

Zdaniem zwycięzcy, doroczne austriackie regaty na jeziorze Pichlinger, z udziałem całej europejskiej czołówki modelarzy, to świetne rozpoczęcie sezonu i okazja do przetestowania sprzętu.

Zwycięzcy regat w klasie F5-M. Od lewej: Moris Massimo, Jan Springer, Timur Kishubayev.

– Startowałem w dwóch klasach – najmniejszych jachtów F5-E o długości do jednego metra oraz w klasie F5-M jachtów o maksymalnej długości kadłuba do 1290 mm – wyjaśnia Jan Springer. – Niestety, w czwartek i piątek (11-12 kwietnia) starty w mniejszej klasie utrudniał bardzo słaby wiatr. Udało się rozegrać tylko pięć wyścigów. W końcowej klasyfikacji znalazłem się na piątym miejscu. Wyniki w tych dniach były bardzo loteryjne, poszczególnych zawodników dzieliły bardzo małe różnice punktowe. Każdy kolejny wyścig mógł zmienić sytuację w pierwszej dziesiątce. Zupełnie inaczej pływało się w sobotę i niedzielę w klasie łódek średnich. Warunki wietrzne były zdecydowanie lepsze. Rozegraliśmy 14 wyścigów, a ja prowadziłem od pierwszego do ostatniego. Regaty w Austrii to świetne przetarcie przed Mistrzostwami Świata Modeli Żaglowych Naviga, które od 17 do 27 czerwca rozgrywane będą w Wągrowcu.

Jan Springer zapewnia, że jego modele przygotowane są do sezonu i udziału w mistrzostwach optymalnie. Na ich dopracowanie poświęcił całą zimę.

– W klasie F5-E zabrakło rywalizacji na Pichlingersee z powodu aury, ale większa łódka została przetestowana i myślę, że wszystko jest jak należy – deklaruje gdynianin. – Takie regaty, jak te zakończone w niedzielę 14 kwietnia, są właśnie po to, żeby wyłapać wszystkie niedociągnięcia i je wyeliminować.

Wyniki regat: F5-E i F5-M

PODZIEL SIĘ OPINIĄ