< Powrót
13
czerwca 2023
Tekst:
Marek Gorlikowski, Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Marek Gorlikowski
Kazimierza Dzięcielskiego

Jan Springer zwycięzcą XIX Memoriału Kazimierza Dzięcielskiego w Pucku

38 zawodników wzięło udział w weekend 10-11 czerwca w XIX Memoriale Kazimierza Dzięcielskiego – Ogólnopolskich Regatach Jachtów Żaglowych Sterowanych Radiem Klasy F5-E/IOM. Zwycięzcą w grupie seniorów został Jan Springer z Jacht Klubu Morskiego Roda Gdynia.

W dniach 10-11 czerwca na wodach Zatoki Puckiej spotkali się sternicy w eliminacjach do mistrzostw Polski jachtów żaglowych sterowanych radiem klasy F5-E/IOM, by walczyć o Puchar Starosty Powiatu Wejherowskiego. Rywalizacja toczyła się w czterech grupach wiekowych: młodzik, junior, senior i senior starszy (old boy) oraz w klasyfikacji zespołowej.

Na starcie stanęło 38 zawodników z całej Polski, reprezentujących 10 klubów. Zostali oni podzieleni na trzy grupy startowe, z których po każdym wyścigu awansowało 4 najlepszych sterników do grupy wyższej, a 4 ostatnich spadło do grupy niższej. Przy ładnej, słonecznej i bardzo wietrznej pogodzie rozegrano 11 kolejek, co dało w sumie 33 wyścigi. Na koniec regat rozegrano wyścig specjalny XIX Memoriału Kazimierza Dzięcielskiego, w którym jednocześnie rywalizowali wszyscy zgłoszeni zawodnicy. Wielkim triumfatorem został Jan Springer z JKM Roda Gdynia (aktualny Mistrz Świata NAVIGA), który wygrał całe regaty. W grupie juniorów również podwójnym zwycięzcą okazał się Igor Pawłowicz z RJK „Bliza” Wejherowo.

– Regaty stały na bardzo wysokim poziomie – opowiada Jan Springer. – W Pucku była rewelacyjna żeglarska pogoda – przez cały weekend bardzo fajnie wiało i świeciło piękne słońce. Stawka też była wyrównana i do Pucka zjechała niemal cała czołówka zawodników. Z wyników jestem zadowolony, ponieważ były to dla mnie pierwsze regaty po 1,5 roku przerwy. Na szczęście nie straciłem formy. Wygrałem 10 z 11 wyścigów, tylko w jednym musiałem uznać wyższość Juliana Damaszka, który był drugi w klasyfikacji.

WYNIKI REGAT

Wyścig Specjalny XIX Memoriału Kazimierza Dzięcielskiego
Najlepszy senior – Jan Springer, JKM Roda Gdynia
Najlepszy junior – Igor Pawłowicz, RJK „Bliza” Wejherowo

Eliminacje Mistrzostw Polski F5-E/IOM
Seniorzy:
1. Jan Springer – JKM Roda Gdynia
2. Julian Damaszk – RJK „Bliza” Wejherowo
3. Bartłomiej Jereczek – Wirland Mausz Parchowo

Juniorzy:
1. Igor Pawłowicz – RJK „Bliza” Wejherowo
2. Błażej Pawłowicz – RJK „Bliza” Wejherowo
3. Marcin Osuch – RJK „Bliza” Wejherowo

Młodzicy:
1. Stanisław Barzowski – RJK „Bliza” Wejherowo
2. Jane Szewczuk – SM Osiedle Świdwin
3. Oliwier Ranachowski – RJK „Bliza” Wejherowo

Senior Starszy
1. Jan Mroske – RJK „Bliza” Wejherowo
2. Cezary Sałamaj – Radiojachting Szczecin
3. Marcin Chęć – Wodnik Poznań

Klasyfikacja zespołowa:
1. RJK „Bliza” Wejherowo
2. SM Osiedle Świdwin
3. Radiojachting Szczecin

Organizatorem regat był Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera, reprezentowany przez pana Macieja Skoka, który w imieniu starosty wejherowskiego wręczał dyplomy i puchary. Puchary ufundowane przez Klub Seniora przy RJK „Bliza” wręczał Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Jerzy Springer, komandor Sekcji Żagli RC. Realizatorem regat był RJK „Bliza” przy Powiatowym Zespole Szkół nr 4 w Wejherowie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ