< Powrót
19
marca 2024
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Hubert Hurban
Jerzy Jaszczuk
Jerzy Jaszczuk.

Jerzy Jaszczuk laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza

Kapitan Jerzy Jaszczuk, kapitan Grzegorz Baranowski i Polski Związek Żeglarski zostali uhonorowani nagrodami im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2024.

Kapitan Jerzy Jaszczuk został uhonorowany Nagrodą im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2024 za poprowadzenie „Szkoły pod Żaglami – rejsu socjoterapeutycznego” – pięciotygodniowego rejsu po Bałtyku na pokładzie żaglowca STS „Generał Zaruski”.

Uczestnikami tego unikatowego przedsięwzięcia byli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Łomianek. Przez pięć tygodni uczestnicy uczyli się na pokładzie żaglowca nie tylko tajników żeglarstwa morskiego, ale także współpracy w grupie i wzajemnej odpowiedzialności. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy zmagają się z zaburzeniami rozwojowymi, trudnościami w uczeniu się i zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym.

Od lat kapitanem żaglowca, człowiekiem, który tworzy legendę tej jednostki, jest wybitny żeglarz Jerzy Jaszczuk. To członek załogi słynnego jachtu „Konstanty Maciejewicz”, który w 1973 roku pod dowództwem kapitana Tomasza Zydlera opłynął przylądek Horn. Był także członkiem załogi jachtu „Gedania” w rejsie dookoła Ameryki Południowej z opłynięciem przylądka Horn. Jerzy Jaszczuk był jednym z pomysłodawców odrestaurowania żaglowca STS „Generał Zaruski” i od podniesienia na nim bandery pełni funkcję kapitana.

Nagrodę stanowią medal oraz dziesięć tysięcy złotych.

Kapitan Grzegorz Baranowski został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2024 za poprowadzenie czterech edycji programów szkoleniowych w ramach programu „I love Poland”.

Pod opieką kapitana Baranowskiego wyszkoliło się 44 młodych żeglarzy i żeglarek. Najlepszym potwierdzeniem zdobytych umiejętności były czołowe miejsca zajmowane przez nich na jachcie „I Love Poland” w prestiżowych regatach, m.in. Rolex Middle Sea Race oraz RORC Transatlantic Race.

Grzegorz Baranowski to jeden z najwybitniejszych współczesnych żeglarzy regatowych w Polsce. Wychowanek Bazy Mrągowo, medalista mistrzostw Polski w klasie 470, członek załogi one tonera „Gemini” i jachtu klasy ILC 40 „MK Cafe”, na którym pod dowództwem Romana Paszke startował w regatach One Ton Cup i Admiral’s Cup – zwycięstwo w teamie USA w 1997 roku. Był członkiem załogi Karola Jabłońskiego, z którym startował w Admiral’s Cup w 1999. W 2002 roku w Sztokholmie wspólnie z Karolem Jabłońskim, Jackiem Wysockim i Grzegorzem Przybylskim został mistrzem świata w match racingu. W 2007 roku był trymerem włoskiego jachtu +39 – skipper Ian Percy, w regatach o Puchar Ameryki w Walencji. Od lat należy do elity profesjonalnego jachtingu regatowego i startuje w najbardziej prestiżowych regatach jachtów klasy maxi m.in. na 100-stopowym Wally Y3K.

Polski Związek Żeglarski w stulecie istnienia został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2024 za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację i rozwój żeglarstwa wśród Polek i Polaków.

Polski Związek Żeglarski powołany został 11 maja 1924 roku. To dzięki PZŻ polscy sportowcy mogli startować w igrzyskach olimpijskich jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku, kilkadziesiąt lat później zapisując najpiękniejsze karty w olimpijskiej historii. Nasi medaliści stawali się wzorem i inspiracją dla tysięcy młodych ludzi do uprawiania żeglarstwa. Jest to możliwe dzięki wielu inicjatywom i programom wdrażanym przez PZŻ. Nagroda Specjalna im. Kapitana Leszka Wiktorowicza jest podziękowaniem i uznaniem dla tych wszystkich działań.

Nagrodę Specjalną stanowi medal.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy Patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.

Nagrodę przyznała kapituła w składzie:

  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)
  • Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców
  • Marek Padjas, Bractwo Kaphornowców
  • Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
  • Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska, nowezagle.pl

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w Gdyni, termin zostanie ustalony wkrótce.

Strona internetowa nagrody

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ