< Powrót
28
grudnia 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tomasz Falba
Różański
Kpt. Jerzy Różański.

Jerzy Różański odszedł na wieczną wachtę

W niedzielę 27 grudnia 2020 r., w wieku 76 lat zmarł kpt. Jerzy Różański, właściciel jachtu „Eltanin”, laureat II Nagrody Rejs Roku w roku 2000.

Kapitan Jerzy Różański był legendą polskiego żeglarstwa polarnego. Od lat 70. nieodłącznie związany z Arktyką. Swój jacht zbudował specjalnie z myślą o wyprawach w rejony podbiegunowe, w których zwykle spędzał większą część roku. Wyróżnienie w konkursie Rejs Roku przyznano mu właśnie za dwie wyprawy na pokładzie „Eltanina” na Spitsbergen.

Zarząd i pracownicy PoZŻ oraz Redakcja naszego portalu składają rodzinie Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia.

Szczegóły dotyczące uroczystości pożegnalnych

Drodzy Przyjaciele Polarni, Morscy, i wszelacy inni! Bardzo dziękujemy za ogromny odzew, słowa wsparcia i wspomnienia po śmierci kpt. Jurka Różańskiego.

Pojawia się często pytanie o termin nabożeństwa żałobnego i pogrzebu. Mój Tata swoją duchowość i znaną wszystkim dobroć przeżywał i realizował w sposób niekościelny (chociaż utrzymywał przyjazne stosunki zarówno z norweskim ewangelickim Svalbard Kirke, jak i  parafią katolicką w Tromsø). Gdy zachorował, wyraził zdecydowane życzenie, aby nad jego trumną nie robić publicznych uroczystości, a misję samego złożenia prochów zlecił mi jako synowi.

Jak wiemy, Jurek był kimś, kto – z zadziwiającą konsekwencją – żył tak, jak chciał. Jak powiedziałby Karol Borchardt (który zresztą uczył Jurka astronawigacji) – prawdziwy „kapitan własnej duszy”. Chcemy to uszanować i po jego śmierci. Jednocześnie jednak chcemy dać możliwość wszystkim, którzy chcą razem ze mną Jurka pożegnać w chrześcijańskiej modlitwie i wspólnie podziękować za jego życie i jak wpłynęło ono i na nasze losy.

Zapraszamy do Sopotu w najbliższą niedzielę (3 stycznia), na godzinę na 9:30 do ewangelickiego Kościoła Zbawiciela (ul. Parkowa 5 nieopodal Mola). Nabożeństwo, które poprowadzi zwierzchnik diecezji pomorsko-wielkopolskiej, biskup prof. kpt. Marcin Hintz, połączone będzie ze wspomnieniem naszego drogiego Zmarłego Kapitana i modlitwą dziękczynną za jego życie. Modlitwa będzie także nagrana i transmitowana na stronie internetowej Parafii.

W razie pytań proszę pytać! Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

kpt. Krzysztof Maria Różański

„Eltanin” na Spitsbergenie. fot. Tomasz Falba

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ