< Powrót
20
maja 2019
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl
Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Jest już komplet załóg do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Po dwudniowych zmaganiach przy sopockim molo w eliminacjach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, spośród 12 startujących ekip wyłoniona została najlepsza czwórka. Pozostałe załogi będą uczestniczyć w regatach 1 Ligi.

Do Ekstraklasy dołączą kluby Sztorm Grupa, KS Iskra AMW Gdynia, Giżycka Grupa Regatowa oraz Odyssey Sailing Club. Zaskoczeniem jest brak awansu faworyzowanych przed regatami załóg z Yacht Club Sopot 2 i Yacht Club Gdańsk.

Weekend w Sopocie stał pod znakiem kapryśnej pogody. Tak trudnych i dziwnych warunków chyba próżno szukać w historii sopockich regat. Uczestników zastała gęsta mgła, bezwietrzne lub słabowiatrowe warunki, burze, deszcze i bardzo wysoka wilgotność. Mimo tego, w sobotę 18 maja udało się wystartować pierwszy wyścig, jednak widoczność z minuty na minutę się pogarszała, do tego stopnia, że już na drugim okrążeniu trasy z dolnych boi nie było widać górnego znaku. Kolejny wyścig został odroczony, bo mgła tak zgęstniała, że ze statku komisji nie było widać drugiego końca startu. Również z uwagi na bezpieczeństwo komisja musiała poczekać na poprawę widoczności. Po godzinie mgła się podniosła i można było rozegrać kolejne wyścigi.

Zły początek zanotowały załogi z Sopotu (Rafał Sawicki) i Gdańska (Krzysztof Małecki) zaliczając falstart i karne punkty, za to sensacyjnymi liderami po pierwszej serii zostały debiutujące załogi SKŻ Powidz (Tomasz Feret) i kobiecy team Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej (Maja Remizowicz), które wygrały swoje wyścigi.

W kolejnej serii Powidz utrzymał dobrą passe, ale do głosu doszli już faworyci z Giżycka (Marek Stańczyk), z KS Iskra z Gdyni (Wojtek Myśliwiec) czy ze Sztorm Grupy (Piotr Małecki). Zaskakująco dobrze radziła sobie nowa załoga Odyssey Sailing Club z wracającym do regatowego pływania po ponad 15 latach przerwy Bartkiem Wójciakiem z Gliwic.

Decydującą dla losów awansów, okazała się trzecia seria wyścigów. Po niej wiatr na tyle osłabł, że nie było możliwości kontynuowania regat w sobotę. Dzięki wygranym wyścigom do czwórki wskoczył Sztorm i Odyssey, a Giżycko i Iskra notując drugie i trzecie miejsce w swoich wyścigach zepchnęły Powidz na piąte miejsce. Nadrabiający straty Sopot, mimo dwóch bardzo dobrych wyścigów (1 i 2 miejsce), awansował tylko na szóste miejsce.

Niedzielne prognozy zapowiadały słabe, ale umożliwiające żeglugę wiatry z południowego wschodu. Niestety po raz kolejny nie sprawdziły się zapowiedzi meteorologów, wiatru nie było lub pojawiał się na chwilkę. Dopiero po 14 komisja zanotowała ok 4-5 węzłów wiatru z… północ. Udało się rozegrać jeden wyścig, który wygrał Sopot. Niestety drugiego wyścigu czwartej serii, mimo dwóch prób, nie udało się rozegrać i regaty zostały zakończone po rozegraniu trzech serii, czyli z sobotnimi wynikami.

Klasyfikacja końcowa eliminacji do Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej:

 1. Sztorm Grupa (sternik Piotr Małecki)
 2. KS Iskra AMW Gdynia (Wojciech Myśliwiec)
 3. Odyssey Sailing Club (Bartłomiej Wójciak)
 4. Giżycka Grupa Regatowa NFun Chiliart (Marek Stańczyk)
 5. SKŻ Powidz Electrum (Tomasz Feret)
 6. Yacht Club Sopot2 GSC Yachting (Rafał Sawicki)
 7. Jacht Klub Stoczni Gdańskiej (Maja Remizowicz)
 8. KS Iskra AMW Gdynia 2 (Rafał Becker)
 9. Yacht Club Gdańsk HRM Racing (Krzysztof Małecki)
 10. UKS Albatros Wolin (Damian Jaskulski)
 11. RKS Lasery Zegrze (Konrad Berezowski)
 12. Jacht Klub Między Żaglami Flynn mokroiwieje.pl (Radosław Żurek)

Ekstraklasa startuje w 13-14 lipca w Sopocie, a kończy się w 25 sierpnia w Szczecinie. 1 Liga zaś 3-4 sierpnia ponownie w Sopocie, a kończy 1 września również w Szczecinie.

Wszystkie wyniki i klasyfikacja generalna jest dostępna na stronie www.ligazeglarska.pl. Rywalizację można było śledzić na żywo i analizować w internecie na platformie SAP Sailing Analitics.

Regaty odbywały się na jednakowych jachtach Delphia24 dostarczanych przez organizatorów.

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour), przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting z Sopotu.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ