< Powrót
14
marca 2019
Tekst:
Leopold Naskręt
Zdjęcie:
Leopold Naskęt
Tytuł Mistrza Nawigacji Joanna Lisiak
Joanna Lisiak odebrała dyplom z rąk kmdr ppor. rez. Dariusza Kloskowskiego.

Joanna Lisiak ze Szkoły Podstawowej w Ustce Mistrzem Nawigacji 2019!

13 marca w Słupskim Inkubatorze Technologicznym w Słupsku odbył się finał IV Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji. Mistrzowski tytuł zdobyła Joanna Lisiak  z Ustki.

Do finałowego konkursu przystąpiło 57 uczniów  z  pomorskich szkół podstawowych: z Gdyni, Gdańska, Kowali, Szemudu, Zaleskich, Ustki, Słupska, Władysławowa, Rumi, Łeby, Głobina, Marszewa Lęborskiego, Kwidzyna. Finaliści, podzieleni na trzy grupy, w czasie 90 minut, od godziny 9.30 do 15 rozwiązywali zadanie konkursowe z nawigacji terrestrycznej, polegające na określeniu pozycji na mapie, wyznaczeniu kursu, odłożeniu przebytej drogi, wykonaniu koniecznych obliczeń nawigacyjnych  i nakresów na morskiej mapie nawigacyjnej.

Treść zadania
Tabela dewiacji

Niektórzy uczniowie brali udział w konkursie już po raz trzeci, stąd przygotowane zadanie nawigacyjne było trudniejsze od tych rozwiązywanych  w poprzednich edycjach. Pomimo podniesienia poprzeczki, poziom oddanych prac, będący wynikiem systematycznej i konsekwentnej  pracy nauczycieli z uczniami,  prowadzących zespoły konkursowe, był wysoki i wyrównany. Stanowił też poważne wyzwanie dla Komisji Konkursowej. Ocenie podlegała precyzja wykonania części graficznej zadania na mapie, wraz z opisem, i poprawność obliczeń w części matematycznej.

Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący – kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski,  ekspert zewnętrzny ODN w Słupsku; członkowie: kpt. Leopold Naskręt – sekretarz Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz  kpt. Mirosław Lamkowski – prezes Szkoły Żeglarstwa Magola, a także sekretarz – mgr Iwona Poźniak – koordynator Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej w Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, do późnych godzin wieczornych oceniała prace i po burzliwej dyskusji, przedstawiła werdykt:
I miejsce i Tytuł Mistrza Nawigacji:  Joanna Lisiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce (opiekun – Beata Zduniak);
II miejsce: Julia Nakoneczna ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy (opiekun – Joanna Ploch);
III miejsce: Aleksandra Ossowska ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy (opiekun – Ewa Matczak).

Wyróżnienia otrzymali:
Stanisław Chilecki – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, opiekun – Beata Zduniak
Dominika Krasucka – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, opiekun – Beata Zduniak
Dawid Filas – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, opiekun – Beata Zduniak
Helen Aslan – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, opiekun – Beata Zduniak
Radosław Bieniek – Szkoła Podstawowa w Zaleskich, opiekun – Magdalena Szałek
Antoni Buraczewski – Szkoła Podstawowa w Kobylnicy,  opiekun – Ewa Matczak
Milena Noga – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słupsku, opiekun Anna Wolikowska
Marta Suliga – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słupsku, opiekun Anna Wolikowska

Każdy z uczestników i opiekunów uczniów biorących udział w IV Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji, który odbywał się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, otrzymał pamiątkowy dyplom. Wręczyli je wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku Dorota Iwanowicz,  dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku kpt. Włodzimierz Kotuniak, koordynator PPEM w Słupsku Piotr Grzebieniak oraz kmdr ppor. rez. Dariusz Kloskowski.

Uroczyste podsumowanie konkursu i nagrodzenie  laureatów odbędzie się 8 maja w Słupsku.  Lista finalistów zakwalifikowanych na „Rejs Niespodziankę” zostanie podana do 23 marca.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ