< Powrót
22
października 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Cezary Spigarski
Równik

Joanna Pajkowska w rejsie solo non stop przecięła równik

Po 28 dniach od rozpoczęcia wokółziemskiego, samotnego rejsu, w niedzielę 21 października, Joanna Pajkowska przekroczyła równik.

Joanna Pajkowska wypłynęła w wokółziemski rejs solo non stop z brytyjskiego Plymouth w niedzielę 23 września. Po niemal miesiącu – 21 października o 16.28 czasu polskiego – i pokonaniu ponad 3500 Mm żeglarka przecięła równik.

Pierwsze 28 dni rejsu Joanny Pajkowskiej przebiegło spokojnie. Żeglarka bez większych trudności przepłynęła przez strefę konwergencji tropikalnej, czyli obszar, w którym występują obfite opady deszczu i słaby wiatr, a jacht „Fanfan” ominęły poważniejsze awarie.

Joanna Pajkowska planuje ukończyć rejs w czasie 200-220 dni. Teraz płynie w stronę Przylądka Dobrej Nadziei, a następnie wpłynie na Ocean Indyjski.

Rejs żeglarki można obserwować na trackingu i śledzić na stronie internetowej.

Joanna Pajkowska urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Uczestniczka słynnych samotnych (OSTAR) oraz załogowych regat (m.in. TwoSTAR, Fastnet Race, Transat Jacques Vabre). W latach 2008-2009 odbywała samotny rejs dookoła świata, z jednym zawinięciem do portu, za który otrzymała nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Drugie takie trofeum przyznano jej za zwycięstwo z Uwe Röttgeringiem w TwoSTAR 2017.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ