
Joanna Pajkowska zakończyła wokółziemski rejs solo non stop
Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką, która samotnie, bez zawijania do portów opłynęła świat. Jej rejs na jachcie „Fanfan” trwał 216 dni. W niedzielę 28 kwietnia o godz. 9.43 polskiego czasu żeglarka minęła metę w Plyomuth, skąd wyruszyła 23 września 2018 r.
Joanna Pajkowska jest szczęśliwa, co widać było w telewizyjnej relacji na żywo w stacji TVN24. Żeglarka czuje się znakomicie. Dobre samopoczucie żony potwierdził jej mąż i członek zespołu brzegowego, Aleksander Nebelski. Jego zdaniem wietrzne warunki panujące u brzegów Wielkiej Brytanii były wymarzone do tego, by finiszować po wokółziemskiej wyprawie. O godzinie 10.20 polskiego czasu żeglarka przybiła do brzegu w Plyomuth.
– Fantastycznie, jestem pod ogromnym wrażeniem – cieszyła się polska samotniczka widząc grupę Polaków witających ją na nabrzeżu portu. – Jest mi bardzo miło, że tu przyszliście wszyscy. Po tylu dniach, kiedy nikogo nie widziałam i z nikim nie rozmawiałam to jest fantastyczne! Warto było płynąc, żeby mieć takie powitanie. Mam teraz bardzo przyziemne plany, przydałby się prysznic.
Joanna Pajkowska znalazła się w gronie czworga polskich żeglarzy, którzy opłynęli Ziemię. Wcześniej sztuki tej dokonali Henryk Jaskuła (1979-1980), Tomasz Lewandowski (2007 r. ze wschodu na zachód) i Szymon Kuczyński (2017-2018).
Oficjalne pożegnanie Joanny Pajkowskiej wyruszającej do Plymouth na start samotnego rejsu miało miejsce 5 września 2018 r. w Gdyni podczas zakończenia Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie było wspierane przez Pomorski Związek Żeglarski.
Joanna Pajkowska urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Uczestniczka słynnych samotnych (OSTAR) oraz załogowych regat (m.in. TwoSTAR, Fastnet Race, Transat Jacques Vabre). W latach 2008-2009 odbywała samotny rejs dookoła świata, za który otrzymała nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Drugie takie trofeum przyznano jej za zwycięstwo z Uwe Röttgeringiem w TwoSTAR 2017.