< Powrót
28
kwietnia 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Cezary Spigarski
Joanna Pajkowska

Joanna Pajkowska zakończyła wokółziemski rejs solo non stop

Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką, która samotnie, bez zawijania do portów opłynęła świat. Jej rejs na jachcie „Fanfan” trwał 216 dni. W niedzielę 28 kwietnia o godz. 9.43 polskiego czasu żeglarka minęła metę w Plyomuth, skąd wyruszyła 23 września 2018 r.

Joanna Pajkowska jest szczęśliwa, co widać było w telewizyjnej relacji na żywo w stacji TVN24. Żeglarka czuje się znakomicie. Dobre samopoczucie żony potwierdził jej mąż i członek zespołu brzegowego, Aleksander Nebelski. Jego zdaniem wietrzne warunki panujące u brzegów Wielkiej Brytanii były wymarzone do tego, by finiszować po wokółziemskiej wyprawie. O godzinie 10.20 polskiego czasu żeglarka przybiła do brzegu w Plyomuth.

– Fantastycznie, jestem pod ogromnym wrażeniem – cieszyła się polska samotniczka widząc grupę Polaków witających ją na nabrzeżu portu. – Jest mi bardzo miło, że tu przyszliście wszyscy. Po tylu dniach, kiedy nikogo nie widziałam i z nikim nie rozmawiałam to jest fantastyczne! Warto było płynąc, żeby mieć takie powitanie. Mam teraz bardzo przyziemne plany, przydałby się prysznic.

Joanna Pajkowska znalazła się w gronie czworga polskich żeglarzy, którzy opłynęli Ziemię. Wcześniej sztuki tej dokonali Henryk Jaskuła (1979-1980), Tomasz Lewandowski (2007 r. ze wschodu na zachód) i Szymon Kuczyński (2017-2018).

Oficjalne pożegnanie Joanny Pajkowskiej wyruszającej do Plymouth na start samotnego rejsu miało miejsce 5 września 2018 r. w Gdyni podczas zakończenia Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie było wspierane przez Pomorski Związek Żeglarski.

Joanna Pajkowska urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Uczestniczka słynnych samotnych (OSTAR) oraz załogowych regat (m.in. TwoSTAR, Fastnet Race, Transat Jacques Vabre). W latach 2008-2009 odbywała samotny rejs dookoła świata, za który otrzymała nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Drugie takie trofeum przyznano jej za zwycięstwo z Uwe Röttgeringiem w TwoSTAR 2017.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ