< Powrót
3
sierpnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Joanna Pajkowska

Joanna Pajkowska znów popłynie dookoła świata. Non stop!

W połowie września Joanna Pajkowska, samotniczka i żeglarka regatowa, rozpocznie w Plymouth wokółziemski rejs solo non stop.

Jedna z najsłynniejszych polskich żeglarek, zwyciężczyni m.in. transatlantyckich regat załóg dwuosobowych TwoSTAR i dwukrotna zdobywczyni nagrody honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant przygotowuje się do kolejnego wyczynowego rejsu.

– Mój projekt to samotny rejs dookoła świata z opłynięciem trzech przylądków, bez zwijania do portów – opowiada Joanna Pajkowska. – Od wielu lat go planowałam. Taki właśnie miał być mój rejs na „Mantrze Asi” w latach 2008-2009, ale niestety z powodu dużego sztormu zatrzymałam się wówczas w Afryce Południowej. Dlatego czułam, że to taka moja niedokończona historia. W zeszłym roku Uwe Röttgering, z którym wygrałam TwoSTAR, pokazał mi swoją drugą łódkę. Kiedy spytałam go, co sądzi, żebym na tym jachcie samotnie opłynęła świat, nie zastanawiał się zbyt długo.

„Fanfan” to wytrzymała, aluminiowa jednostka o długości 40 stóp, czyli nieco ponad 12 metrów. Co ciekawe, już raz opłynęła świat, pod dowództwem Uwe Röttgeringa.

– Śmieję się w związku z tym, że łódka zna już drogę – mówi Joanna Pajkowska. – „Fanfan” powstał w 1985 roku, ale ma wymienione najważniejsze rzeczy – na przykład maszt i silnik. Na pewno na wyprawę muszę zdobyć jeszcze wiarygodne źródła prądu, chciałabym także mieć zapasowy autopilot elektryczny. Rozmawiam też w sprawie zapasowych żagli. Reszta to wyżywienie, narzędzia i części zapasowe. Poza tym łódka jest gotowa.

Joanna Pajkowska obierze trasę wokół trzech przylądków i popłynie z zachodu na wschód. Na przełomie sierpnia i września żeglarka planuje wypłynąć z Gdyni do angielskiego miasta Plymouth.

– Ze względu na duży ruch statków nie chcę rozpoczynać rejsu w Gdyni i dlatego – podobnie jak Szymon Kuczyński – postanowiłam wystartować z Plymouth i tam też zakończyć – tłumaczy Joanna Pajkowska. – Myślę, że wyprawa zajmie mi 200-220 dni. Mój poprzedni rejs trwał 198 dni, więc dobrze by było, gdyby teraz udało mi się przepłynąć w podobnym czasie.

Wypłynięcie żeglarki z Plymouth planowane jest w drugiej połowie września. Jej rejs będzie można obserwować na trackingu i śledzić na stronie internetowej.

Joanna Pajkowska urodziła się 13 lipca 1958 roku w Warszawie. Uczestniczka słynnych samotnych (OSTAR) oraz załogowych regat (m.in. TwoSTAR, Fastnet Race, Transat Jacques Vabre). W latach 2008-2009 odbywała samotny rejs dookoła świata, za który otrzymała nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Drugie takie trofeum przyznano jej za zwycięstwo z Uwe Röttgeringiem w TwoSTAR 2017.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ