< Powrót
17
marca 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Maristo Cup/Facebook
Maristo
Maristo Baltic Rally - tak będzie nazywać się nowa formuła regat znanych dotychczas jako Maristo Cup.

Jubileusz Bitwy o Gotland i nowa odsłona Maristo Baltic Rally

Tegoroczna X edycja Bitwy o Gotland zapowiada się rekordowo. Na liście startowej są już nazwiska 25 samotników i samotniczek, którzy zadeklarowali udział w rywalizacji, a kolejnych kilka nazwisk znalazło się na liście rezerwowej. Bitwa ma ustaloną formułę, która nie ulegnie zmianie. Zmiany czekają natomiast wszystkich, którzy zechcą ścigać się w regatach znanych dotychczas jako Maristo Cup.

– Maristo Baltic Rally, tak będzie nazywać się nowa impreza zbudowana na bazie doświadczeń z poprzednich wyścigów – wyjaśnia Krystian Szypka, organizator regat. – Jej celem będzie integracja środowisk żeglarskich Bałtyku Południowego, a główna zmiana polega na tym, że co roku uczestnicy będą ścigać się na innej trasie. Zatem już nie dookoła Gotlandii. Równocześnie nadal będą to długodystansowe, morskie regaty z przelotami powyżej 100 mil. Dokładnej daty tegorocznej imprezy jeszcze nie ustaliliśmy, ale na pewno będzie to przełom lipca i sierpnia. Poza wyścigiem i rywalizacją sportową, uczestnicy wezmą udział w atrakcjach, które dla nich przygotujemy wspólnie z lokalnymi partnerami w poszczególnych portach. Będą to imprezy o charakterze turystycznym, między innymi gry miejskie. Chciałbym aby te regaty miały charakter radosnego, rodzinnego żeglarstwa przy równoczesnym, z mocnym akcentem sportowym. Rywalizacja będzie odbywać się nie tylko na wodzie, ale i na lądzie.

Jak deklaruje Krystian Szypka, trasa tegorocznych zmagań będzie wiodła z Gdańska, wokół szwedzkiego archipelagu Utklippan, do Nexo na Bornholmie, gdzie zakończy się pierwszy etap wyścigu. Drugi rozegrany zostanie na trasie z Nexo do Gdańska.

Samotnicy wystartują w Bitwie o Gotland, której start wyznaczono na 19 września. Będzie to X edycja tych regat, ale główne założenia imprezy się nie zmienią.

– Nie przewidujemy jakichś znaczących jubileuszowych nowości – mówi Krystian Szypka. – Planujemy pewne urodzinowe atrakcje, ale nadal będzie to wyścig samotników z Gdańska, prawą burta wokół Gotlandii. Zależy nam na budowaniu prestiżu tych regat i na tym, by przerodziły się w imprezę o charakterze międzynarodowym. Przybywa żeglarzy z Danii, Szwecji, Finlandii, Niemiec i Rosji, zainteresowanych udziałem w Bitwie i będziemy robili wszystko, by w przyszłości także oni znaleźli się na liście startowej. Rośnie też liczba fanów tych regat, a wśród uczestników tegorocznego wyścigu jest sporo nowych nazwisk, co bardzo nas cieszy. Na razie lista startowa jest zamknięta, w przyszłości będziemy starali się umożliwić start większej liczbie żeglarzy.

Niewykluczone, że jedną ze zmian wprowadzonych do regulaminu Bitwy będzie w tym roku nowe miejsce startowe. Wprawdzie wyścig ruszy z Gdańska, ale tym razem już z centrum miasta.

– Gdańsk jest naszym patronem i mam nadzieję, że ta zmiana miejsca się uda – mówi Krystian Szypka. – Dodałoby to wydarzeniu sporo widowiskowości, choć oznaczać to będzie logistyczne wzywanie. Jeśli nie, to tradycyjnie ruszymy z mariny Przełom w Górkach Zachodnich.

Patronat nad tegoroczną edycją Bitwy o Gotland i Maristo Baltic Rally sprawuje Żeglarski.info, wspiera Pomorski Związek Żeglarski.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ