< Powrót
19
września 2016
Tekst:
Chorągiew Gdańska ZHP
Zdjęcie:
Maciej Kołek

Jubileuszowa harcerska spartakiada

Od 22 do 25 września trwać będzie 50 Harcerska Spartakiada Drużyn Wodnych i Żeglarskich Województwa Pomorskiego. Terenem zmagań będzie Sobieszewo, a organizatorem wydarzenia jest Chorągiew Gdańska ZHP.

Od pół wieku Spartakiada odbywa się niezmiennie w ostatni weekend września i kończy wodniacki sezon. Z tej okazji rozgrywane są regaty żeglarskie, wyścigi kajakowe, turnieje wiedzy o morzu, gry terenowe i konkursy szant oraz zmagania nawigatorów.

Współzawodnictwo odbywa się w pięciu równoległych kategoriach:
– zuchowej – zorganizowanej dla najmłodszych uczestników w wieku 6-10 lat;
– harcerskiej – przeznaczonej dla dzieci w wieku 10-13 lat;
– starszoharcerskiej – dedykowanej uczniom szkół gimnazjalnych;
– wędrowniczej – przygotowanej dla młodzieży będącej uczniami szkół średnich;
– nieprzetartego szlaku – zaprojektowanej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Spartakiada wspomaga wychowanie ludzi rozumiejących znaczenie morza i jezior w rozwoju regionu pomorskiego. Jej tegoroczna edycja organizowana jest w ramach „Programu społecznego rozwoju wyspy Sobieszewskiej” oraz wspierana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W trakcie Spartakiady harcerze zorganizują zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sobieszewie, a ich gośćmi będą żeglarze z Litwy.

– Spartakiada jest wydarzeniem, które aktywizuje uczestników, skłania ich do rozwoju, poszukiwania nowych rozwiązań, kreatywnego myślenia i pokonywania własnych ograniczeń – mówi Weronika Nadzikiewicz, organizator pionu starszo harcerskiego, młodszy instruktor żeglarstwa. – Promuje sport, a w szczególności wszelkie sporty wodne, ukazuje jak wartościowa jest wiedza dotycząca własnego regionu i jego historii, pozwala na wyćwiczenie wielu cennych życiowych umiejętności.

50 Spartakiada Drużyn Wodnych i Żeglarskich to cztery dni aktywności, ponad 300 uczestników, 100 instruktorów i półwieczna tradycja.

Oficjalnie wyłonienie zwycięzców, rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się podczas uroczystego apelu kończącego sezon żeglarski, w niedzielę, o godz. 11.30 na Moście Zielonym w Gdańsku.

Program zakończenia Spartakiady – niedziela, 25 września:
9.00-11.00 – przejazd/przepłyniecie z Wyspy Sobieszewskiej do centrum Gdańska
11.30-12.00 – apel kończący 50. Spartakiadę, opuszczenie bandery, zakończenie sezonu żeglarskiego Chorągwi Gdańskiej ZHP
12.15-12.30 – wspólne zdjęcie, parada jachtów na Motławie oraz poczęstunek jubileuszowym tortem.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ