< Powrót
25
czerwca 2015
Tekst:
opr. IM
Zdjęcie:
Sail Spotting / Bartosz Modelski

Jubileuszowe Orvaldi Nord CUP 2015

Już w piątek, 26 czerwca startują X regaty Orvaldi Nord CUP. Podczas 9 dni rywalizacji żeglarze walczyć będą o tytuły mistrzów Europy, mistrzów Polski, mistrzów Zatoki Gdańskiej i punkty.

Zarejestrowanych jest ponad 600 żeglarzy na ponad 300 jachtach. Wśród startujących – znane nazwiska świata żeglarskiego. W klasie Micro popłynie ponownie wielokrotny mistrz Świata, Piotr Tarnacki. Po raz kolejny w Orvaldi Nord CUP wystartuje olimpijczyk, żeglarz klasy Finn, Piotr Kula. W ubiegłym roku zdeklasował rywali wygrywając wszystkie wyścigi w swojej klasie. Na starcie stanie także Hubert Jabłoński, brat Karola Jabłońskiego.

Pierwsze starty zaplanowane są na sobotę 27 czerwca. Na wodę ruszą klasy Hobie 16, Hornet i Nautica 450, które rywalizować będą w Mistrzostwach Polski. Na starcie staną również załogi klas Delphia 24, Europa, Finn, Micro, OK Dinghy, Scandinavia Skippi 650. Również w sobotę żeglarskie zmagania rozpocznie liczna grupa młodych adeptów żeglarstwa na Laserach. Po Mistrzostwo Polski popłyną kobiety na Laserach 4.7 oraz juniorzy na Laserach Standard, natomiast o punkty Pucharu Polski powalczą zawodnicy startujący na Laserach Radial.

W środę 1 lipca regaty przejmą Korsarze. Rozpoczną się Mistrzostwa Europy Korsar Euro CUP. Wśród 52 dotychczas zarejestrowanych załóg są żeglarze z Polski, Niemiec i Austrii. Mistrzostwa potrwają do soboty 4 lipca.

Drugi weekend regatowy płynąć będzie przede wszystkim pod znakiem jachtów morskich. Na początek Marine Works Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski. W tym samym czasie rozgrywane będą również Selden Mistrzostwa Polski Sportboat.

W sobotę 4 lipca rozpoczną się dwudniowe Dometic Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej oraz wystartuje Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. W ubiegłym roku rywalizacja była zacięta, a ostatecznie swoje nazwisko do listy triumfatorów Bursztynowego Wyścigu dopisał Zbigniew Gutkowski. Kto w tym roku sięgnie po statuetkę? Dowiemy się za niespełna 2 tygodnie.

Bazą żeglarskiego święta jest AZS COSA Galion w Górkach Zachodnich. Organizatorzy gwarantują emocje i zapraszają wszystkich miłośników żeglarstwa. Zmagania na wodzie można będzie obserwować z plaż w Brzeźnie, Stogach i Sobieszewie. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ