< Powrót
3
października 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
jubileuszowy

Jubileuszowy zlot Próchno i Rdza

Zapowiada się kolejny rekord – w tegorocznym zlocie jachtów z duszą Próchno i Rdza mają uczestniczyć 34 jednostki. To o jedną więcej niż w czasie ubiegłorocznego spotkania miłośników jachtów z duszą. Jubileuszowy, 10 zlot potrwa od 11 do 14 października.

– Na liście zgłoszeń mamy 34 jachty i 270 żeglarzy – mówi kpt. Maciej Sodkiewicz, organizator zlotu. – W programie tegorocznego spotkania zapisano między innymi paradę jachtów, koncert szantowy i oczywiście czas dla mieszkańców Gdyni i turystów, którzy będą mogli zwiedzać uczestniczące w zlocie jachty. W paradzie swój gościnny udział zadeklarowała ekipa „Zawiszy Czarnego”. Być może popłynie też „Generał Zaruski”.

„Zaruski” – jeden z najstarszych polskich żaglowców uczestniczył w ubiegłorocznym spotkaniu, podobnie jak wiele innych znanych polskich „oldtimerów”. W zlotowej flotylli płynęły wówczas m.in. „Copernicus” znany z udziału w pierwszych wokółziemskich regatach Withbread i „Antica”, na której Jerzy Wąsowicz opłynął świat w trwającym 6 lat rejsie. Jacht kapitana Wąsowicza także w tym roku weźmie udział w październikowym spotkaniu.

Zlot organizowany jest od 2009 roku. Skupia klasyczne jachty, zbudowane z drewna i metalu.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Sekstant – szkoła żeglarstwa, która współpracuje medialnie z portalem Żeglarski.info. Partnerami strategicznymi zlotu są Miasto Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski. Wśród pozostałych partnerów jest Fundacja Helios.

Strona zlotu

PODZIEL SIĘ OPINIĄ