< Powrót
28
czerwca 2016
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Dominik Werner /Testigo

Jubileuszowy Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2016

W dniach 30 czerwca – 3 lipca w Gdańsku odbędzie się jubileuszowy, bo już XX Zlot Żaglowców Baltic Sail. Organizatorzy zapowiadają rekordową liczbę jednostek, do Gdańska przypłynie 28 żaglowców z całej Europy.

Tradycyjnie najważniejszą częścią Zlotu będą piękne żaglowce, którymi można wybrać się w rejs po Zatoce Gdańskiej, jednak z okazji jubileuszu organizatorzy zaplanowali dodatkowo masę atrakcji .

Pierwszy dzień – 30 czerwca – rozpocznie się Międzynarodową Konferencją „Maritime Traditions in European Waters” (Tradycje morskie na wodach europejskich) – najlepsze praktyki w zakresie budowy i eksploatacji replik. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a jego oficjalnym językiem będzie angielski. Szczegóły i zapisy dostępne na stronie: konferencjabalticsail.evenea.pl.

O 10.30 wyruszą w rejsy pierwsze żaglowce. Na pokładach 17 kultowych jednostek podczas rejsów podziwiać będzie można Gdańsk od strony wody. W trakcie pierwszej części trzygodzinnego rejsu –  życie portowe wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek jednostki wypłyną na wody Zatoki Gdańskiej. Bilety na rejsy można kupić przez internet oraz podczas trwania zlotu w kasie na Targu Rybnym. Pozostałe żaglowce będę do dyspozycji zwiedzających.

Tego dnia działalność rozpocznie także „Strefa Edukacyjna”. W hali namiotowej na Targu Rybnym można będzie przez cały czas trwania zlotu znaleźć m.in. ciekawe informacje o żeglowaniu, strefę małego „baltica”, wystawę „Polacy na Hornie”.

Z kolei na Małej Scenie (w Teatrze w Oknie Teatru Szekspirowskiego, ul. Długa 50/51) odbędą się eliminacje konkursu na własną interpretację szant – „Szanty w Oknie”. Stamtąd też wyruszy Muzyczna Parada Żeglarzy.

Stałymi atrakcjami podczas wszystkich dni zlotu będzie m.in. foto-łódka ustawiona na Rybackim Pobrzeżu. To z jej pokładu będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie Baltic Sail 2016. Tuż obok prezentować się będą zabytkowe mercedesy. Można się też będzie wybrać na piaszczystą Baltic Plażę – leżaki, kosze, piłki…, czyli aktywność i relaks w jednym miejscu.

Drugi dzień – 1 lipca to, oprócz rejsów, nieskończona ilość atrakcji. Rozpocznie się XVII festiwal „Szanty Pod Żurawiem”, który tradycyjnie już towarzyszy Zlotowi – od 17 na scenie głównej. O 21.30 odbędzie się próba pobicia rekordu Polski w śpiewaniu szanty „Morskie Opowieści”.

W strefie edukacyjnej można posłuchać opowieści z dalekich podróży, wypiec przysmak gdański, a wieczorem uczestniczyć w „Dobrych rozmowach o żeglarskich porażkach”.

Trzeci dzień, 2 lipca, to oprócz stałych  atrakcji, także widowiskowa bitwa żaglowców na wodach Motławy, której w tym roku towarzyszy pokaz pirotechniczny. W programie również m.in. happening – Czytanie Męska Rzecz – żeglarze czytają dzieciom, zajęcia z pierwszej pomocy i ciąg dalszy wykładów i spotkań.

Czwarty dzień Zlotu, 3 lipca, to kulminacja w postaci wspaniałej parady żaglowców, które przedefilują przed mieszkańcami i turystami wzdłuż Długiego Pobrzeża, o godz. 12.

Warto dodać, że podczas trwania Zlotu na Górkach Zachodnich odbywać się będą regaty Nord Cup oraz Nations Cup.

Program Zlotu

Oficjalną mobilną aplikacją Baltic Sail jest Eventory.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ