< Powrót
25
września 2019
Tekst:
Michał Korneszczuk
Zdjęcie:
Zergorandinord
J/70

Już niebawem Otwarte Mistrzostwa Polski J/70

W dniach 27-29 września w Sopocie odbędą się Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski klasy J/70.

Historia klasy J/70 nie jest długa, ale bardzo dynamiczna. W 2012 firma J Boats z USA zwodowała nowy mały jacht regatowy. Pomimo tego, że na koncie firmy było już wiele udanych projektów, takich jak J/24 i J/80 oraz wiele większych jachtów kilowych, postanowili zaproponować nową jednostkę.

Długo nie trzeba było czekać na efekty. W ciągu dwóch pierwszych lat sprzedano 350 jednostek, a dziś żegluje ich już ponad 1500. W 2017 na mistrzostwach świata w Porto Cervo we Włoszech na starcie pojawiło się aż 160 załóg. W tej historii znajdziemy również polski akcent; kadłuby na rynek europejski buduje w Olecku Delphia Yachts.

Aktualnie w tej klasie Polskę reprezentuje 5 teamów:

– Team Neuca (wcześniej Apotex) – POL 1138. Jako pierwsi zaczęli żeglować na J/70 w grudniu 2016 roku. Aktualnie startują w składzie: Paweł Tarnowski, Tomasz Bączkiewicz, Łukasz Kiwer, Marcin Więcek. Do największych sukcesów teamu można zaliczyć zdobycie trzech Mistrzostw Polski Delphia 24, wygraną Mistrzostw Europy Skippi 650 i trzy tytuły mistrzowskie w klasie Omega.

– Team Mag Racing – POL 1089, któremu przewodzi Krzysztof Krempeć i najczęściej żegluje z zawodową załogą: Tomislav Basic, Stipe Vitaljic i Ivan Ivankovic. Ich największym sukcesem jest 9-te miejsce na Mistrzostwach Europy 2018.

– Team Cellfast – POL 1238. Team stworzony przez Andrzeja Słabika startuje od 2017. W Mistrzostwach Polski wystartuje w eksperymentalnym składzie: Michał Korneszczuk, Jakub Surowiec, Grzegorz Goździk i Tomasz Micewicz. Załoga ta ma na swoim koncie ponad 20 medali Mistrzostw Polski oraz medale Mistrzostw Świata i Europy.

– Team GTJ – POL 1306, który na Mistrzostwach Polski wystartuje w składzie: Michał Jabłoński, Tomasz Jabłoński, Mateusz Błoński i Marta Bielinowicz. Do największych sukcesów teamu można zaliczyć mistrzostwo Polski KWR, wicemistrzostwo Długodystansowych Mistrzostw Polski Delphia 24.

– Team Moonraker – POL 1404 – na MP w Sopocie wystartuje w składzie: Paweł Boksa, Marek Kaczmarek, Dominik Janowczyk i Adam Kominek. Największe sukcesy teamu: dwukrotne Mistrzostwo Polski ORC, brązowy medal Mistrzostw Włoch J/80, dwa czwarte miejsca w Mistrzostwach Niemiec J/80.

Wciąż istnieje możliwość dołączenia do grona pretendentów o tytuł pierwszego mistrza Polski J/70. Organizatorzy są w kontakcie z firmą, która może wyczarterować jacht na start w regatach. Namiar na firmę czarterową można otrzymać od Michała Korneszczuka (email: michal@korneszczuk.pl).

Organizacji pierwszych regat w Polsce, które zarazem mają rangę Mistrzostw Polski, podjął się Yacht Club Sopot, który znany jest z organizacji Sopockiej Biznes Ligi oraz trójmiejskich edycji Polskiej Ekstraklasy. YCS wspomagają: Polska Klasa J/70, firma Dobre Jachty – wyłączny dystrybutor jachtów J/70, Yacht Club Gdańsk, Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów, mLeasing.

Wyniki można śledzić  TUTAJ.

Aktualne informacje TUTAJ.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ