< Powrót
21
maja 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Zbigniew Bosek, licencja CC BY-SA 3.0
Kapitan
Ziemowit Barański.

„Kapitan”, czyli opowieść o żeglarskiej przygodzie

Są książki, które czyta się tak dobrze, jakby się słuchało barwnych opowieści wilków morskich o dalekich rejsach i niezwykłych przygodach. Taki właśnie jest „Kapitan”, długi wywiad Joanny Czyszczoń z Ziemowitem Barańskim – legendarnym żeglarzem, pierwszym jachtowym kapitanem powojennej Lubelszczyzny.

To rozmowa zafascynowanej niezwykłym życiorysem autorki z człowiekiem, który w ciągu sześciu dekad pod żaglami przepłynął niemal 245 000 mil morskich. To także zapis powojennej historii polskiego żeglarstwa. Od pierwszych, siermiężnych lat PRL po współczesność. A wszystko opowiedziane z perspektywy kogoś, kto zapisał się na co najmniej kilku ważnych jej kartach.

Ziemowit Barański brał udział w budowie m.in. pierwszego jachtu dla Lubelszczyzny, słynnego „Roztocza”. Uczestniczył w rejsach na jego pokładzie m.in. do wybrzeży Islandii, przez Morze Śródziemne, dwukrotnie w Operacji Żagiel. Pływał jako I oficer i kapitan w Międzynarodowej Szkole pod Żaglami na „Pogorii” i w Chrześcijańskiej Szkole pod Żaglami na „Fryderyku Chopinie”.

Swoją przygodę z żeglarstwem zaczynał na Mazurach, by po latach wypłynąć na Bałtyk i dalej, na Atlantyki i Pacyfik. Jest wciąż ciepło wspominanym przez dawnych podopiecznych wychowawcą młodzieży, pedagogiem, instruktorem żeglarstwa. W opowieściach kpt. Barańskiego przewijają się słynne nazwiska, choćby Ludomira Mączki, Krzysztofa Baranowskiego, Jacka Pałkiewicza. Nie brakuje w nich, czasem zabawnych, a czasem mrożących krew w żyłach, ale zawsze kończących się szczęśliwie, anegdot.

Książka to połączenie powieści przygodowej z literaturą faktu, bo wszystkie zawarte w niej wydarzenia są prawdziwe. I na tym między innymi polega wartość tej publikacji. Patronat honorowy nad wydawnictwem objął prezydent Lublina oraz Polski Związek Żeglarski. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu.

„Kapitan”
Z Ziemowitem Barańskim, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej rozmawia Joanna Czyszczoń
Stron 132
Książkę można kupić m.in. na stronie WDS

PODZIEL SIĘ OPINIĄ