< Powrót
10
czerwca 2020
Tekst:
pya.org.pl
Zdjęcie:
Remigiusz Józefowicz/Wikipedia
Kapitan Głowacki

„Kapitan Głowacki” ma nowego właściciela

Konkurs ofert na sprzedaż żaglowca „Kapitan Głowacki” rozstrzygnięty. Jacht kupiła warszawska firma 3Oceans Sp. z o.o. Kwota transakcji wynosi 150 tysięcy złotych.

Jacht „Kapitan Głowacki” przez ponad pół wieku pełnił funkcje edukacyjne i rekreacyjne. Pod jego żaglami doświadczenie zdobyły całe rzesze żeglarzy. W 2014 roku jacht wygrał The Tall Ships Races w kategoriach: A – Race I, A – Race II, A – Overall. Od 2016 roku nie pływa ze względu na zły stan techniczny. Polski Związek Żeglarski, który jest większościowym właścicielem jachtu (30 procent należy do Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego) z powodu braku środków na kosztowny remont, postanowił poszukać podmiotu, który tchnie w Głowackiego nowe życie.

– To bardzo zasłużony jacht dla polskiego żeglarstwa – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ. – Jego historia zaczęła się w 1945 roku, kiedy to na mieliźnie w pobliżu Świnoujścia znaleziono kadłub poniemieckiego kutra. Na tej bazie powstał żaglowiec typu kecz gaflowy, który był intensywnie wykorzystywany do celów szkoleniowych. W 1986 roku po remoncie kapitalnym i kompletnej przebudowie, żaglowiec opuścił stocznię jako brygantyna. Cieszę się, że po kolejnych prawie 35 latach eksploatacji, znalazł się inwestor, który jest gotów kontynuować chlubne tradycje „Głowackiego” i ma nie tylko pieniądze, ale też pomysł na jego eksploatację.

Piotr Kulczycki, prezes spółki 3Oceans, w postępowaniu konkursowym zadeklarował gruntowne wyremontowanie jachtu przy zachowaniu walorów technicznych i historycznych żaglowca. Komisja konkursowa z aprobatą przyjęła koncepcję dalszego wykorzystania jachtu, która zakłada prowadzenie działalności w zakresie morskiego wychowania młodzieży w różnych jego formach, w tym oceaniczne rejsy typu szkoła pod żaglami przy wykorzystaniu licznej i kompetentnej kadry żeglarskiej i wychowawczo-dydaktycznej.

Mając powyższe na uwadze, komisja konkursowa zarekomendowała Zarządowi PZŻ i Zarządowi Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego sprzedaż jachtu żaglowego „Kapitan Głowacki” firmie 3Oceans Sp. z o.o., która od 2011 roku jest właścicielem żaglowca „Fryderyk Chopin”. Dzisiaj strony transakcji podpisały umowę i transakcja została sfinalizowana.

– Bardzo dziękuję Marcinowi Raubo, prezesowi Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz komisji konkursowej pod przewodnictwem pana Wojciecha Frączaka za sprawne, bardzo merytoryczne i efektywne działanie, dzięki któremu „Kapitan Głowacki” trafi w dobre ręce – dodaje Tomasz Chamera. – Wierzę, że pan Piotr Kulczycki zaopiekuje się tym żaglowcem tak dobrze, jak zrobił to w przypadku „Fryderyka Chopina”. Żeglarska społeczność z niecierpliwością czeka na chwilę, kiedy żagle „Głowackiego” znów pojawią się na horyzoncie.

Protokół z posiedzenia komisji konkursowej

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ