< Powrót
13
stycznia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Wojciech Lewandowski
Karol Jączkowski
Karol Jączkowski w towarzystwie naszych reprezentantów biorących udział w mistrzostwach Europy w klasie Optimist w 2020 roku.

Karol Jączkowski: Kadra Optimista to wielkie wyzwanie

1 stycznia kadrę Optimista objął Karol Jączkowski. Trener z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego opowiedział nam o planach reprezentacji na 2022 rok, celach kadry i najważniejszych imprezach.

– Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist jesienią ubiegłego roku rozpisało konkurs na trenera kadry. Zgłosiło się dwóch kandydatów, ale pierwszy zrezygnował, a drugi nie spełniał wymogów. Ostatecznie na trenera powołany został pan. Jak do tego doszło?

– Przeprowadziłem z zarządem krótką, rzeczową rozmowę i zdecydowałem się przyjąć tę pracę.  To wielkie wyzwanie, ale otrzymałem stuprocentowe poparcie. Oczywiście gdyby do konkursu zgłosił się trener z zagranicy, przedstawił fajny projekt, który może ruszyć polskie żeglarstwo do przodu i dać szansę młodym ludziom, wspierałbym go. Tak jednak nie było.

– Z kim planuje pan współpracować?

– Na pewno ze wszystkimi trenerami klubowymi, którzy mają zawodnika w kadrze. Będę zbierał od nich informacje, a oni skorzystają z mojego doświadczenia i wiedzy. Dodatkowo powołani zostaną trenerzy współpracujący. Będą mi pomagali na co dzień. Listę ogłosimy na przełomie stycznia i lutego.

– Uda się panu połączyć obowiązki trenera kadry z pracą w Chojnickim Klubie Żeglarskim?

– Jeżeli mamy plan roczny, zagospodarowany budżet i wiemy kto będzie pracował z kadrą, to bardzo łatwo jest to pogodzić. Problem byłby, gdybyśmy improwizowali, a w tym roku nie ma o tym mowy. Wiem, kiedy będę szkolił kadrę, a kiedy zajmował się klubem. Przy czym należy sobie zdawać sprawę, że część moich zawodników z Chojnic jest też członkami reprezentacji.

– Jak będzie wyglądała kadra Optimista?

– Wejdzie do niej dziewięciu chłopców i dziewięć dziewcząt. Będzie też lista rezerwowa. Polski Związek Żeglarski powołał już reprezentację na ten rok, a jej skład powinien zostać ogłoszony na dniach. Nowością będą trzy aktualizacje kadry w ciągu sezonu. W połowie i na koniec maja kadra zostanie uzupełniona o osoby, które wywalczą nominacje na mistrzostwa świata i Europy. Trzecia aktualizacja będzie w połowie sierpnia po mistrzostwach Polski – Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Ponadto nie wszyscy zawodnicy będą brali udział w pełnym szkoleniu. Każda akcja będzie miała ograniczony skład i trener będzie powoływał konkretnych zawodników. Czyli sama obecność na liście kadrowej nie oznacza, że zawodnik za każdym razem będzie zapraszany.

Karol Jączkowski

Karol Jączkowski w towarzystwie naszych reprezentantów biorących udział w mistrzostwach Europy w klasie Optimist w 2020 roku.
Fot. Wojciech Lewandowski

– Dlaczego zdecydowaliście się na takie ograniczenia?

– Kiedy będziemy realizować bezpośrednie przygotowanie startowe przed mistrzostwami Europy lub świata, chcemy skupić się wyłącznie na reprezentantach. Podczas przygotowań do drużynowych mistrzostw Europy sytuacja także wymusi pracę w mniejszym gronie, aby skutecznie nauczyć się pewnych wariantów na wyścig. Będą jednak też akcje szkoleniowe dla wszystkich kadrowiczów, kiedy pracować będziemy w pełnym składzie.

– Będzie pan trenerem na mistrzostwach świata i Europy?

– Żadna federacja na świecie nie wysyła jednego trenera na wszystkie imprezy i w moim przypadku będzie podobnie. Poprowadzę reprezentację na mistrzostwach świata, a team leaderem będzie Jacek Turczynowicz. Lada dzień wyłoniony zostanie też trener na mistrzostwa Europy.

– W jakich innych dużych imprezach kadra weźmie udział?

– Na pewno w czerwcu pojedziemy do Kilonii. Będziemy mieli też dużo pracy w Polsce. Wiele wyjazdów zrealizowanych zostanie bezpośrednio przez kluby. Moi zawodnicy z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego właśnie wrócili z Torrevieja, za tydzień znów tam będą trenować, a później przeniesiemy się do Palamos i Walencji.

– Co musi się stać, żeby na koniec roku mógł pan powiedzieć: to był udany sezon?

– Muszę być zadowolony ze sposobu, w jaki pracowała drużyna i mieć świadomość, że każdy dał z siebie wszystko. Bardziej chodzi o styl i jakość wykonywanej każdego dnia pracy, aniżeli konkretne miejsce. Jest to ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy jeden wynik testu na COVID-19 może odebrać komuś szanse na start. Jeżeli cała drużyna powie na koniec roku, że jest zadowolona z pracy, jaką wykonali – to ja też będę czuł satysfakcję.

Karol Jączkowski, ur. 13 lutego 1988 w Chojnicach, trener Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, członek zarządu ds. sportu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, a od 1 stycznia 2022 roku trener kadry Optimista. W 2020 roku poprowadził Ewę Lewandowską do zdobycia brązowego medalu mistrzostw Europy. Kierował naszą reprezentacją, która w 2019 roku zdobyła srebrny, a w 2018 roku brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Europy. Jego podopieczni zdobywali medale także na prestiżowych drużynowych regatach Opti Team Cup w Berlinie. Jako zawodnik Karol Jączkowski pływał w klasie Optimist i 470, zdobywając medale mistrzostw Polski.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ