< Powrót
24
czerwca 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Katamaran dla Uniwersytetu Gdańskiego ochrzczony

W piątek 24 czerwca w Stoczni Remontowej Nauta SA odbył się chrzest „Oceanografu”, nowego statku naukowo-badawczego Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka będzie służyła naukowcom i studentom z Instytutu Oceanografii do poszerzania naszej wiedzy o Bałtyku.

Matką chrzestną statku została dr Barbara Szczurek, absolwentka Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. rektor uczelni prof. Bernard Lammek, prezes Stoczni Remontowej Nauta SA Sławomir Latos, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Paweł Brzezicki.

– Ten statek jest wyposażony w nowoczesną aparaturę, to są światowe standardy – tłumaczyła Natalia Gorska, dyrektor Instytutu Oceanografii UG. – Będziemy na nim prowadzili badania interdyscyplinarne i kształcili studentów. A przede wszystkim otworzą się przed nami nowe perspektywy naukowe.

„Oceanograf” służył będzie prowadzeniu biologicznych, chemicznych, fizycznych i geologicznych badań Morza Bałtyckiego. Dlatego na statku znalazły się laboratoria mokre, pomiarowe, sterylne, termostatyzowane, sala dydaktyczna, w której  odbywać się będą zajęcia dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego, oraz specjalne stanowisko do obserwacji ptaków i ssaków morskich.

– Jednostka jest także przystosowana do połowu ryb – opowiadał Mariusz Wiktorowicz, kapitan jednostki. – Ma np. wciągarki sieciowe i windy trałowe. Jeżeli chodzi o napęd, posiada silniki zwane diesel-electric oraz azymutalny napęd – dwie śruby na rufie i dwie na dziobie, które obracają się o 360 stopni wokół własnej osi. A ponieważ jest katamaranem, ma większą stabilność, co ważne przy prowadzeniu badań.

Na statku jest dziewięć kajut dwuosobowych i dwie pojedyncze dla kierownika naukowego i kapitana, wszystkie z blokami sanitarnymi. „Oceanograf” może zabrać na pokład do 20 osób.

Budowa i wyposażenie kosztowały 36 milionów złotych. Pieniądze pochodziły ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednostka zbudowana została w systemie „zaprojektuj i zbuduj” w konsorcjum Stoczni Remontowej Nauta SA i Crist SA. „Oceanograf” ma 49,5 metra długości, 14 m szerokości i może płynąć z prędkością 12 węzłów. Maksymalny zasięg wynosi 2500 Mm.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ