Na lądzie

Katamaran dla Uniwersytetu Gdańskiego ochrzczony

W piątek 24 czerwca w Stoczni Remontowej Nauta SA odbył się chrzest „Oceanografu”, nowego statku naukowo-badawczego Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka będzie służyła naukowcom i studentom z Instytutu Oceanografii do …

Katamaran dla Uniwersytetu Gdańskiego ochrzczony003 Oceanograf chrzest 24 06 2016 Tadeusz Lademann
Galeria zdjęć (11) — zobacz wszystkie

W piątek 24 czerwca w Stoczni Remontowej Nauta SA odbył się chrzest „Oceanografu”, nowego statku naukowo-badawczego Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka będzie służyła naukowcom i studentom z Instytutu Oceanografii do poszerzania naszej wiedzy o Bałtyku.

Matką chrzestną statku została dr Barbara Szczurek, absolwentka Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. rektor uczelni prof. Bernard Lammek, prezes Stoczni Remontowej Nauta SA Sławomir Latos, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Paweł Brzezicki.

Reklama · Na lądzieTwoja reklama tutajReklama i współpraca

– Ten statek jest wyposażony w nowoczesną aparaturę, to są światowe standardy – tłumaczyła Natalia Gorska, dyrektor Instytutu Oceanografii UG. – Będziemy na nim prowadzili badania interdyscyplinarne i kształcili studentów. A przede wszystkim otworzą się przed nami nowe perspektywy naukowe.

„Oceanograf” służył będzie prowadzeniu biologicznych, chemicznych, fizycznych i geologicznych badań Morza Bałtyckiego. Dlatego na statku znalazły się laboratoria mokre, pomiarowe, sterylne, termostatyzowane, sala dydaktyczna, w której odbywać się będą zajęcia dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego, oraz specjalne stanowisko do obserwacji ptaków i ssaków morskich.

Reklama · Na lądziePromuj swoją markęSprawdź ofertę

– Jednostka jest także przystosowana do połowu ryb – opowiadał Mariusz Wiktorowicz, kapitan jednostki. – Ma np. wciągarki sieciowe i windy trałowe. Jeżeli chodzi o napęd, posiada silniki zwane diesel-electric oraz azymutalny napęd – dwie śruby na rufie i dwie na dziobie, które obracają się o 360 stopni wokół własnej osi. A ponieważ jest katamaranem, ma większą stabilność, co ważne przy prowadzeniu badań.

Na statku jest dziewięć kajut dwuosobowych i dwie pojedyncze dla kierownika naukowego i kapitana, wszystkie z blokami sanitarnymi. „Oceanograf” może zabrać na pokład do 20 osób.

Budowa i wyposażenie kosztowały 36 milionów złotych. Pieniądze pochodziły ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednostka zbudowana została w systemie „zaprojektuj i zbuduj” w konsorcjum Stoczni Remontowej Nauta SA i Crist SA. „Oceanograf” ma 49,5 metra długości, 14 m szerokości i może płynąć z prędkością 12 węzłów. Maksymalny zasięg wynosi 2500 Mm.

← Wróć do portalu

Czytaj również

Więcej artykułów
Zamojski & Wielczyk 470Sport i regaty11 lipca 202617:58Legendarna klasa Star i młode talenty 470 przejmują GdynięRedakcja · 5 min czytaniaMorze Bałtyckie, SopotTurystyka11 lipca 202614:16Wlew atlantycki zasilił Bałtyk, ale sinice mogą i tak zakwitnąćRedakcja · 4 min czytaniaSzczecinTurystyka11 lipca 202608:30Szczecin od strony wody: rejsy, kajaki i sierpniowe ŻagleRedakcja · 3 min czytaniawlzi 2026 runda 1 dzieni 1 aparat 25042026 91Sport i regaty10 lipca 202621:25Centralna Liga Żeglarska rusza! Inauguracja 10-12 lipca w Nowym DuninowieRedakcja · 3 min czytaniaBłękitna Flaga w SzczecinieBiznes10 lipca 202617:30North East Marina z Błękitną Flagą, pierwsza taka marina w SzczecinieOskar Wojciechowski · 2 min czytaniaWorld Championship 2026Nasz patronatSport i regaty10 lipca 202613:37Sztormowy start Mistrzostw Świata klasy Europa na Zatoce GdańskiejRedakcja · 3 min czytaniafot. Gwidon Libera - PLZ 1LR2 D1Sport i regaty8 lipca 202618:27GQ Racing nie do zatrzymania – zwycięstwo w 2 rundzie 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w PuckuRedakcja · 4 min czytaniaILCA25 fot. Centrum ŻeglarskieSport i regaty8 lipca 202615:47Klasa Laser po raz drugi w SzczecinieOskar Wojciechowski · 1 min czytaniafot. Regatta SEA CUP - Gwidon LiberaNasz patronatSport i regaty7 lipca 202616:01Regatta SEA CUP | Biznes pod żaglami w największym formacieRedakcja · 3 min czytaniaButowski_Głogowski_49er_fot_Bartosz_ModelskiSport i regaty7 lipca 202612:28Polacy powalczą o medale Mistrzostw Europy w olimpijskich skiffachRedakcja · 3 min czytaniafot. Kuba MarjanskiSport i regaty7 lipca 202607:15Baltic Solo Challenge rusza już jutro!Oskar Wojciechowski · 3 min czytaniafot. WLŻ 2026 runda 3 dzień 1Sport i regaty6 lipca 202613:34Kończymy sezon 2026 Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej! Poznaliśmy załogi, które powalczą o awans do 1 LigiOskar Wojciechowski · 2 min czytania