< Powrót
5
grudnia 2017
Tekst:
Wyprawa AntarcticCircle60S.com
Zdjęcie:
Wyprawa AntarcticCircle60S.com

„Katharsis II” – dwa tygodnie do startu

Rozpoczął się ostatni etap przygotowań przed planowanym na 20 grudnia startem wyprawy załogi „Katharsis II” – „Dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe 60 równoleżnika S”.

Po krótkim pobycie w Polsce – do Kapsztadu na jacht powrócili Hanna Leniec, II oficer i skipper – kapitan Mariusz Koper, dowódca wyprawy. Poza nimi na jachcie są już dwaj członkowie załogi – kpt. Tomek Grala (I oficer) i Piotr Kukliński – członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, który będzie odpowiedzialny za planowane eksperymenty naukowe.

W środę – 6 grudnia dołączy reszta ekipy: kpt. Michał Barasiński (III oficer), kpt. Irek Kamiński, sternik jachtowy Robert Kibart, Wojtek Małecki i kpt. Magda Żuchelkowska (IV oficer). Na pokładzie „Katharsis II”, praktycznie do startu, będzie także Filip Małynicz, który wraz z Tomkiem Gralą „dopieszczają” sprawy techniczne.

Prace na jachcie idą pełną parą. Przed załogą ostatnie kilkanaście dni intensywnych przygotowań, w tym – bardzo ważne – zaprowiantowanie na cztery miesiące (plus 20 dni zapasu) dla dziewięciu osób załogi. To spore wyzwanie logistyczne. Udało się także dopiąć wszystkie formalności wymagane przez Radę Rekordów Żeglarskich – Światowej Federacji Żeglarskiej ISAF/WSSRC.

Na jachcie pojawił się już specjalny WSSR „Black Box”. Dzięki nadawanym przez niego sygnałom cały rejs będzie dokładnie obserwowany przez międzynarodowych sędziów żeglarskich.

Oczywiście dodatkowo pozycję „Katharsis II” będzie można śledzić na stronie Projektu http://antarcticcircle60s.pl/ dzięki trackingowi YB. Informacje o przygotowaniach i rejsie można śledzić na bieżąco zarówno na stronie Wyprawy (dostępnej także pod łatwiejszym adresem: „dookoła lodu”  www.aroundtheice.pl), jak i na Fb. Wszystkie kanały mediów społecznościowych Wyprawy są dostępne także poprzez stronę główną)

Warto przypomnieć, że wyprawa „Katharsis II” jest dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą „Badajmy Się Nie Dajmy Się” (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie młodych kobiet (i ich rodzin) i jest realizowany od grudnia 2016 r., we współpracy m.in. z Centrum Onkologii – Instytutem im. Marii Skłodowskiej – Curie.

W oczekiwaniu na rejs na Południe – kapitan Mariusz Koper poleca specjalną, nową wersję wideo-relacji z poprzedniej wyprawy antarktycznej.  „78. RÓWNOLEŻNIK”. Jest to filmowy opis rejsu z 2015 roku jachtu „Katharsis II” – do położonej najbliżej Bieguna Południowego Ziemi – Zatoki Wielorybiej na antarktycznym Morzu Rossa.

Żegluga tam możliwa jest tylko przez około osiem tygodni w roku, kiedy akwen na krótko staje się relatywnie wolny od lodu. Jak mówi kapitan Mariusz, rejs na Morze Rossa dotyczył odwiedzin jednego z jedenastu mórz Antarktydy. Tym razem, załoga „Katharsis II” w trakcie żeglugi dookoła kontynentu – planuje odwiedzić wszystkie.

Wyprawa jachtu „Katharsis II”
Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60°S
Planowany start: ok. 20 grudnia 2017 r., Cape Town, RPA
Trasa:  dookoła kontynentu Antarktydy non-stop w ok. 100 dni
Finał:   Hobart, Australia,
Strona: http://antarcticcircle60s.pl/

PODZIEL SIĘ OPINIĄ