< Powrót
23
grudnia 2017
Tekst:
http://antarcticcircle60s.pl
Zdjęcie:
http://antarcticcircle60s.pl
Załoga „Katharsis II” wyrusza z portu w Kapsztadzie po antarktyczny rekord.

„Katharsis II” już na trasie

W sobotę 23 grudnia, o godzinie 7.56 czasu polskiego jacht „Katharsis II” wyruszył w rejs wokół Antarktydy. Ośmioosobowa polska załoga z kapitanem Mariuszem Koperem zamierza pobić rekord w opłynięciu tego kontynentu non stop. Trasa wiedzie z Kapsztadu do Hobart.

Jacht będzie płynął wzdłuż i na południe od 60. równoleżnika szerokości geograficznej południowej. Jak dotąd żaden jacht żaglowy nie opłynął całej Antarktydy taką trasą.

Miejsce i czas startu w Kapsztadzie, jak również koordynaty planowanej mety w Hobart w Australii – zostały uzgodnione i zatwierdzone przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich WSSRC w Anglii. Linię startową będącą umownym przedłużeniem głównego falochronu wejściowego do portu w Kapsztadzie, o współrzędnych: 33º53’51.6 S i 018º26’04.1 E, jacht Katharsis II minął 23.12.2017 roku o godzinie 08:56:20 czasu lokalnego (UTC: 06:56:20), czyli polskiego 07:56:20.

Pogoda wyjątkowa jak na okolice Przylądka Sztormów. Podczas mijania linii startu wiał słaby 8- węzłowy wiatr z kierunku północno. Załogę „Kathatsis II” żegnało ciepłe afrykańskie słońce, Kurs jachtu podczas mijania linii startu – 280 stopni.

Nastroje załogi bojowe. Wszyscy tryskają pozytywną energią. Na pokładzie czuć atmosferę entuzjazmu! Z lądu żegnali nas przyjaciele z Kapsztadu, a na wodzie załoga amazonek łodzi „Mujaji Dragonboat”, płynąc burta w burtę z „Kathatsis II” przez port. Oddanie cum i ruszenie w rejs było wzruszającym momentem dla całej załogi.

Ostatnie słowa kapitana w momencie oddawania cum: – To nie rekord jest tu ważny, ale realizacja założonych celów, do zobaczenia w Hobart.

Pojawia się szansa na nowy, polski, żeglarski rekord świata. Planowany rejs jest realizowany zgodnie z wymaganiami WSSRC (Światowej Rady Rekordów i Wyników Żeglarskich) oraz Dyrekcji Światowych Rekordów Guinnesa (GWR). Obecny rejs – opłynięcie Antarktydy jak najbliżej lodowego kontynentu w jak najkrótszym czasie, to naturalna konsekwencja dotychczasowych osiągnięć oraz doświadczeń kapitana Kopera, w tym pokonanie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, czy dopłynięcie do położonej najdalej na południe Zatoki Wielorybiej na antarktycznym Morzu Rossa, dostępnym dla żeglugi jedynie kilka tygodni w roku.

Najkrótszy, oficjalnie odnotowany czas opłynięcia Antarktydy jachtem żaglowym, ale dalej od kontynentu, w pasie między 45 a 60 stopniem szerokości geograficznej południowej, oraz liczony od startu do mety w Australii to 102 dni. Załoga kapitana Kopera planuje zrealizowanie swojego zadania w czasie krótszym.

Strona rejsu i tracking

Rejs na Facebooku

PODZIEL SIĘ OPINIĄ