< Powrót
14
czerwca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
www.segel-bilder.de
Kieler Woche

Kieler Woche 2018: ostatni test przed Aarhus

Ponad 1900 łodzi i 4000 żeglarzy weźmie udział w tegorocznej edycji regat Kieler Woche. Początek już w sobotę, 16 czerwca.

Święto niemieckiego żeglarstwa zostanie zorganizowane po raz sto trzydziesty szósty. I jak co roku żeglarzy czekają regaty klas morskich, olimpijskich i przygotowawczych, w tym mistrzostwa świata w klasie Laser Radial mężczyzn oraz mistrzostwa Europy żeglarzy niepełnosprawnych. Dodatkowo w Kilonii przygotowano wiele imprez towarzyszących – m.in. koncerty, warsztaty i zajęcia dla dzieci. Według szacunków przyciągnąć mogą one nawet 3,5 miliona osób.

Jednak najważniejsi są żeglarze, którzy będą rywalizować na Zatoce Kilońskiej. Regaty będą ważne zwłaszcza dla klas olimpijskich, które już za 1,5 miesiąca zmierzą się w żeglarskich mistrzostwach świata w duńskim Aarhus, pierwszych kwalifikacjach do igrzysk w Tokio w 2020 roku. Kieler Woche to dla nich ostatni, poważny sprawdzian.

W Kilonii zobaczymy większą część naszej reprezentacji, m.in. Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego (KS AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er, Filipa Ciszkiewicza (MKŻ Arka Gdynia) w klasie Laser Standard oraz Agnieszkę Skrzypulec i Jolantę Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/KS AZS AWFiS Gdańsk) w 470.

Oprócz nich wystąpią również zawodnicy klas przygotowawczych i nieolimpijskich oraz żeglarze z niepełnosprawnością – m.in. Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn), ubiegłoroczny mistrz świata w klasie Hansa 303. Z kolei w regatach morskich – Kiel-Cup popłyną dwa polskie jachty – „Good Speed” ze skipperem Łukaszem Trzcińskim (Jachtklub Stoczni Gdańskiej) oraz „SCAMP 27” ze skipperem Witoldem Karałowem (YCTS).

Klasy przygotowawcze i nieolimpijskie będą się ścigały od 16 do 19 czerwca, klasy olimpijskie oraz żeglarze niepełnosprawni od 20 do 24 czerwca, a jachty morskie od 18 do 20 czerwca. Mistrzostwa świata Laser Radial mężczyzn potrwają od 18 do 24 czerwca

Strona Kieler Woche

PODZIEL SIĘ OPINIĄ