< Powrót
18
maja 2015
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

„Kino pod żaglami” – następna edycja za nami

Projekcją filmu „Gdziekolwiek dopełni się twój los” zakończyła się 7 maja w Gdańsku czwarta edycja „Kina pod żaglami”. Już dzisiaj zapraszamy na następną.

„Kino pod żaglami” to unikatowy, jedyny taki w Polsce projekt realizowany przez Pomorski Związek Żeglarski, przy współudziale znanego popularyzatora filmów żeglarskich w Polsce, organizatora JachtFilmu, Andrzeja Minkiewicza. W jego ramach PoZŻ organizuje pokazy najlepszych dokumentalnych filmów o tematyce żeglarskiej i morskiej. W większości połączone one są ze spotkaniami z ich twórcami albo bohaterami. Do tej pory odbyły się trzy edycje projektu. Pierwsza w Gdyni, druga w Gdańsku, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim, trzecia w Pucku przy finansowym wsparciu władz tego miasta.

Zimą tego roku rozpoczęła się czwarta, tym razem gdyńsko-gdańska, odsłona projektu. W jej trakcie zorganizowanych zostało dziesięć spotkań.

W części gdyńskiej, w siedzibie PoZŻ, 19 lutego usłyszeć można było opowieść (z ust członków załogi) o rejsie jachtu „Lady Dana 44” dookoła bieguna północnego, 26 lutego – obejrzeć film „Nieugięci”, 5 marca – spotkać się z uczestnikiem ubiegłorocznych regat Sydney-Hobart Ireneuszem Kamińskim, 12 marca – obejrzeć film „Szukając domu”, 19 marca – wysłuchać relacji kpt. Jana Ludwiga z wokółziemskiego rejsu „Zawiszy Czarnego” i 26 marca – obejrzeć film „Regaty na wyspie Ibo” oraz pięć dokumentów z ubiegłorocznego konkursu filmów żeglarskich „A morze kręci mnie…”.

W części gdańskiej, która odbyła się przy współudziale Narodowego Muzeum Morskiego w Ośrodku Kultury Morskiej: 9 kwietnia – obejrzeć można było film „Konstruktor żaglowców” i spotkać z inż. Zygmuntem Choreniem, 16 kwietnia – obejrzeć film „Jachtem do nikąd” i spotkać z kpt. Jerzym Jaszczukiem, 23 kwietnia –porozmawiać z pasjonatami pomeranek z Jastarni, na czele z burmistrzem tego miasta Tyberiuszem Narkowiczem oraz 7 maja – obejrzeć film „Gdziekolwiek dopełni się twój los”, spotkać z jego reżyserem Michałem Dąbrowskim oraz członkami załogi „Zawiszy Czarnego” z 1984 roku w tym z ówczesnym kapitanem żaglowca Janem Sauerem.

Wstęp na wszystkie spotkania był wolny. Projekcje połączone były z poczęstunkiem oraz losowaniem drobnych upominków wśród uczestników.

Kolejna edycja „Kina pod żaglami” planowana jest na jesień. Będzie to specjalna odsłona projektu z okazji obchodzonego przez PoZŻ w tym roku 50-lecia działalności.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ