< Powrót
23
marca 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Dariusz Olejniczak

Kładka na Motławie – kolejny etap budowy

W poniedziałek 27 marca rozpocznie się betonowanie stałego fragmentu mostu zwodzonego na gdańskiej Motławie. Trwa układanie prętów zbrojeniowych pod przyszłą nawierzchnię tej części przeprawy.

W czasie, kiedy zbrojone jest stałe przęsło, w usytuowanym nieopodal warsztacie trwa montaż z gotowych elementów stalowego, ruchomego przęsła mostu, który w kwietniu zostanie zainstalowany w miejscu przeprawy.

kladka olowianka 2017.03.22 2

Kładka posłuży jako piesza przeprawa z rejonu ulic Podwale Staromiejskie, Grodzka i Wartka na Ołowiankę, gdzie znajduje się Polska Filharmonia Bałtycka, a w drugą stronę ułatwi dostęp z Angielskiej Grobli, ul. Siennickiej i ul. Na Stępce do centrum miasta.

Jej powstanie będzie stanowić przeszkodę w swobodnej żegludze po Motławie w kierunku do usytuowanej między Wyspą Spichrzów a ulicą Szafarnia Mariny Gdańsk i w drugą stronę. W Marinie odbywają się latem imprezy żeglarskie, współorganizowane także przez władze Gdańska. Z powstania kładki nie jest zadowolona część środowiska żeglarskiego m.in. dlatego, że jej otwieranie nie będzie możliwe przy sile wiatru przekraczającej 4 stopni Beauforta. Z drugiej strony znacznie ułatwi życie pieszym mieszkańcom miasta i turystom.

Władze Gdańska przekonują, że most nie powinien ograniczać żeglugi w rejonie mariny. W sezonie letnim kładka będzie podnoszona co 20 minut, zgodnie z grafikiem, który zostanie udostępniony żeglarzom. Automatyczne podnoszenie i opuszczanie przęsła ma trwać 2 minuty. Możliwe będzie także ręczne uruchamianie przęsła na wypadek awarii systemu zasilania.

Zakończenie inwestycji i uruchomienie przeprawy zaplanowano na czerwiec tego roku.

kladka olowianka 2017.03.22 1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ