< Powrót
19
lipca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
505

Klasa 505: mistrzostwa świata w Gdyni czas zacząć

Ponad sto trzydzieści jachtów klasy 505 wystartuje w SAP 505 Worlds 2018 w Gdyni. Po raz pierwszy w historii impreza ta odbędzie się w Polsce. Od środy, 18 lipca najlepsi żeglarze z czterech kontynentów przyjeżdżają  do gdyńskiej mariny. Pierwsze dni przeznaczone zostaną na pomiary techniczne i przyjmowane zgłoszenia do regat.

W środę, 18 lipca rozpoczęły się w Gdyni Mistrzostwa Świata Klasy 505. Do miasta wciąż przyjeżdżają zawodnicy biorący udział w zawodach. Wśród startujących zobaczymy aktualnych mistrzów świata i legendy żeglarstwa. Regaty rozpoczynają się dzień po zakończeniu największej żeglarskiej imprezy w Polsce – Volvo Gdynia Sailing Days 2018.

Amerykanie Mike Holt i Rob Woelfel będą bronić najwyższego trofeum, które zdobyli w zeszłym roku w Annapolis. Na miejscu jest już Holger Jess i jego sternik Lutz Stengel z Niemiec. Jess kilkukrotnie stawał na najwyższym podium mistrzostw świata.

Kolejną ekipą, która będzie pretendować do mistrzowskiego tytułu są  Duńczycy Jan Saugman i Jacob Ernst. Nie można również zapomnieć o Brytyjczykach. Ian Pinnel i Alex Davies to bardzo doświadczeni zawodnicy, którzy wielokrotnie stawali na podium najważniejszych imprez żeglarskich na świecie.

Do Gdyni  przyjechał także Australijczyk Earle Alexander w towarzystwie kilkuosobowej reprezentacji tego kraju. To najstarszy zawodnik w grupie. Ma 73 lata i jest niezwykle szanowanym żeglarzem.

Już w środę, pierwszego dnia imprezy, w gdyńskiej marinie zrobiło się tłoczno. Przybywające załogi zajmują indywidualnie przypisane miejsca w parku jachtowym. W biurze regat trwa rejestracja startujących. W jednym z hangarów zaczęły się zaś pomiary techniczne jachtów i inspekcja obowiązkowego wyposażenia. Pomiary potrwają cały dzień i będą kontynuowane w czwartek i w sobotę.

W piątek, 20 lipca organizatorzy zaplanowali trzy wyścigi Pre Worlds. To swoisty trening, pozwalający żeglarzom zapoznać się z akwenem. Jest to również czas, aby przetestować ustawienia jachtu w zależności od panujących na Zatoce Gdańskiej warunków.

Wyścigi w ramach SAP 505 Worlds 2018 rozpoczną się w niedzielę, 22 lipca. Natomiast już w najbliższą sobotę, o 18.30 organizatorzy zapraszają na plac przed sławnym ORP Błyskawica, gdzie odbędzie się oficjalne otwarcie mistrzostw przy dźwiękach hymnów wszystkich 14 krajów obecnych na regatach.

Organizatorami mistrzostw jest Polski Związek Żeglarski, miasto Gdynia, Polskie Stowarzyszenie Klasy 505. Sponsorem tytularnym został SAP. Patronem medialnym zaś Żeglarski.info.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ