< Powrót
21
lipca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk
505

Klasa 505: Piątkowe wyścigi Pre-Worlds w dobrym wietrze

W wyśmienitych warunkach pogodowych zostały przeprowadzone trzy wyścigi Pre-Worlds. Najlepszą załogą okazała się ekipa Amerykanów Mike Holt i Rob Woelfel. W Gdyni trwają Mistrzostwa Świata Klasy 505. Od niedzieli rozpoczną się właściwe wyścigi.

W piątek, 20 lipca, w ramach regat SAP 505 Worlds 2018, na Zatoce Gdańskiej odbyły się trzy wyścigi Pre-Worlds. Najlepszą załogą w tym dniu okazali się Amerykanie Mike Holt i Rob Woelfel. Drugie miejsce tuż za obrońcami tytułu zdobyli Australijczycy Sandy Higgins i Paul Marsh. Trzecie trofeum przypadło Niemcom Lutzowi Stengelowi i Holgerowi Jessowi.

Najlepiej z Polaków żeglowali Mateusz Jura i Bartek Chroł (AZS SGH Warszawa), którzy uplasowali się na 38 miejscu. Wyścigi Pre-Worlds są swoistym treningiem, który pozwala żeglarzom zapoznać się z akwenem regatowym i przeprowadzić próbne ustawienia jachtów.

Na zatoce panowały doskonałe warunki do żeglowania. Czyste niebo i słońce oraz bardzo przyzwoity wiatr. Początkowo jego prędkość wynosiła około 10 w., ale z godziny na godzinę rosła aż do 16 w. Wiatr wiał od lądu, więc nie rozbudowała się zbytnio słynna bałtycka fala. Jachty klasy 505 w takim wietrze, w ślizgu i rozbryzgach wody rozwijały duże prędkości.

Na starcie zameldowało się około dziewięćdziesięciu ekip. Start z tak zwanej bramy odbył się bez najmniejszych przeszkód i jachty ruszyły do pierwszego wyścigu. Po pierwszym znaku kursowym spektakularnie wyglądała armada jachtów płynących pod kolorowymi spinakerami. Komisja regatowa w kolejnych wyścigach przestawiała trasę w zależności od zmian wiatru. Jego siła rosła w miarę upływu czasu i łódki zaczęły pływać w coraz szybszych ślizgach. Po zejściu zawodników na ląd czekał na nich gorący posiłek, napoje i towarzyskie party w marinie.

W sobotę, 21 lipca, po południu, o godzinie 18.30 na Skwerze Kościuszki tuż obok ORP Błyskawica odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata Klasy 505. Start do wyścigów o tytuł mistrza świata już w niedzielę.

Strona regat

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ