
Klasa 505 – podsumowanie sezonu regatowego 2015
Tegoroczna edycja Pucharu Polski klasy 505 to 43 rozegrane wyścigi. 34 sklasyfikowane zespoły. Nowe jednostki i nowe składy załóg. Olimpijscy goście i wsparcie mistrzów świata. 2 protesty, 3 złamane maszty, 3 złamane stery. Najmłodsza uczestniczka – lat 17, najstarszy sternik – 63. 6 imprez w różnych miejscach kraju.
Sezon regatowy w poprzednim roku zamknęła załoga POL 7942 Mietka Szweda, widziana na wodzie Jeziora Dąbskiego pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem. W sezonie 2015 pierwsze treningi odbyły się już w marcu. Załoga Jarek Grabowski / Michał Olko ochrzciła swój nowy jacht i rozpoczęła żeglowanie tuż po wiosennych roztopach. Jak widać okres zimowej bezczynności został wyjątkowo skrócony.
Sezon regatowy w poprzednim roku zamknęła załoga POL 7942 Mietka Szweda, widziana na wodzie Jeziora Dąbskiego pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem. W sezonie 2015 pierwsze treningi odbyły się już w marcu. Załoga Jarek Grabowski / Michał Olko ochrzciła swój nowy jacht i rozpoczęła żeglowanie tuż po wiosennych roztopach. Jak widać okres zimowej bezczynności został wyjątkowo skrócony.
Gdynia
Pierwsze regaty cyklu Pucharu Polski odbyły się w dniach 23-24 maja w Gdyni. Sobotnie żeglowanie rozpoczęto w typowo letniej atmosferze – przy pełnym słońcu, słabym wietrze i płaskiej wodzie. Ostatni wyścig rozegrano już w ciężkim deszczu, przy wietrze o sile do 18 węzłów i fali do 1,5 m. Regaty te pokazały, iż na następnych imprezach walka o każde miejsce będzie bardzo zacięta. Wiele załóg, wykorzystując zimową przerwę, zdecydowanie podniosło poziom sportowy.
Zbąszyń
21-22 czerwca rozegrano drugie regaty Pucharu Polski. Areną zmagań było Jezioro Błędno. Jak co roku akwen pokazał pełnię swoich możliwości. Wiatr co chwila zmieniał kierunek, a jego siła potrafiła wzrosnąć lub zmaleć w trakcie jednego biegu nawet o kilkanaście węzłów. Bywało i tak, że na kolejny bieg trzeba było czekać z powodu braku wiatru, a po chwili „tlenu” było tyle, że niektóre załogi miały duży problem z opanowaniem jazdy w ślizgu. Regaty zdominowała załoga Grabowski / Olko, pozostałe trzy miejsca dzielił zaledwie punkt różnicy.
Kamień Pomorski
Po dłuższej przerwie zawodnicy klasy 505 wrócili do Kamienia Pomorskiego, by w dniach 17-19 lipca wystartować w regatach o Puchar Mariny Kamień Pomorski. Zalew Kamieński, jak oczekiwano, pokazał się z dobrej strony zapewniając zawodnikom bardzo różnorodne warunki wiatrowe. Liderzy rankingu Pucharu Polski utrzymali swoje pozycje. W tych regatach gościnnie wystąpiła Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), reprezentantka Polski w klasie 470 w igrzyskach w Londynie 2012 (z Jolantą Ogar z AZS AWFiS Gdańsk) oraz Rio de Janeiro w 2016 (razem z Irminą Mrózek-Gliszczyńską z Chojnickiego Kluby Żeglarskiego).
Mistrzostwa Europy
Kolejnym istotnym wydarzeniem dla polskiej floty były mistrzostwa Europy. Zawody odbyły się na początku sierpnia w miejscowości Varberg, na wodach cieśniny Kattegat. Na starcie stanęło prawie 100 jachtów z wieloma utytułowanymi zawodnikami na pokładach (mistrzowie świata, Europy, olimpijczycy). Polskę reprezentowały cztery zespoły. Trudne warunki, słaby wiatr, bardzo wysoka fala oraz silny prąd nie pomagały naszym załogom. Większość zakończyła regaty w połowie stawki.
Krynica Morska
Druga połowa sezonu to sierpniowe regaty w Krynicy Morskiej – pierwsze klasy 505 na Zalewie Wiślanym. Zawody rozegrano przy pięknej, letniej pogodzie. Co prawda nie wiało mocno, ale były to jedne z najbardziej zaciętych regat Pucharu Polski. O tym jak trudna była rywalizacja na wodzie świadczy chociażby fakt, iż zwycięska załoga wygrała tylko jeden wyścig w ciągu całych regat! Jarek z Michałem żeglowali jednak najbardziej równo, zajmując wysokie pozycje we wszystkich biegach. Jedynie dzięki temu, z niewielką przewagą, wygrali tę imprezę. Wyścigom towarzyszyła świetna oprawa brzegowa.
Puck
Punktem kulminacyjnym sezonu były Mistrzostwa Polski. Zawody rozegrano w dniach 11-13 września w Pucku. Tradycyjnie Zatoka Pucka pokazała swoje jesienne oblicze. Przez trzy dni wiał stały, silny watr, w porywach przekraczający 25 węzłów. Były to doskonałe warunki do żeglowania na łódkach klasy 505. W regatach gościnnie wziął udział Szymon Wierzbicki, reprezentant Kadry Narodowej Juniorów w klasie 49er. Z powodu kontuzji z regat wycofać się musieli dotychczasowi liderzy Pucharu Polski – Jarek Garbowski i Michał Olko. Na starcie mistrzostw nie zabrakło natomiast gości z zagranicy. Duńska załoga Jan Saugmann i Jakob Karbo dysponując ogromnym doświadczeniem, pozostawała poza zasięgiem polskich załóg. Jan jest byłym reprezentantem olimpijskim Danii w klasie 470 i dwukrotnym mistrzem świata w klasie 505.
Tytuł mistrza Polski zdobyła załoga Tymon Sadowski i Łukasz Skrzycki. Dla Tymona i Łukasza był to pierwszy wspólny sezon na 505.
Zegrze
Ostatnie regaty Pucharu Polski odbyły się pod koniec października na Zalewie Zegrzyńskim. Niska temperatura, padający deszcz i niedostatek wiatru nie zachęcały do żeglowania. Udało nam się jednak rozegrać ostatnie wyścigi. Zawody wygrała załoga braci Karola i Bartka Milewskich.
W klasyfikacji Pucharu Polski zwyciężyła załoga Tymon Sadowski i Łukasz Skrzycki.
Rywalizacja „505 Speed Contest”
Aby uatrakcyjnić załogom treningi na wodzie PSK 505 zorganizowało również konkurs na najszybszą pięćsetpiatkę, czyli załogę, która osiągnie najwyższą prędkość chwilową. Do monitoringu rywalizacji zastosowano popularną aplikację Endomondo. Najwyższą prędkość uzyskała załoga Jarosław Grabowski i Michał Olko rozpędzając swoją 505 do prawie 20 węzłów!
O planach na sezon 2016 można poczytać na stronie: www.int505.pl.