< Powrót
7
września 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
PSK 505
klasa 505

Klasa 505: Regaty w Dziwnowie w zmiennych warunkach

W weekend 4-5 września odbyły się piąte regaty klasy 505, zaliczane do cyklu MINUTOR Energia Puchar Polski 505. Warunki były różnorodne, a w trakcie dwóch dni udało się rozegrać wszystkie siedem planowanych wyścigów.

W imprezie wzięło udział 13 załóg z całej Polski. Żeglarze musieli radzić sobie zarówno ze słabym, jak i silnym wiatrem oraz stromą bałtycką falą. By zająć wysokie miejsce należało być wszechstronnym, czyli dopływać do mety z przodu stawki w każdych warunkach. Rywalizacja na wodzie była zacięta, jachty tasowały na każdym znaku i boku trasy, wpływając na metę grupami. Walka trwała do samego końca.

Najlepiej w zmiennych warunkach poradziła sobie załoga POL 9119, czyli  Mateusz Jura i Bartosz Chroł. Mimo, że w trakcie słabowiatrowych wyścigów załoga z Warszawy miała kłopoty na trasie, finalnie Mateusz i Bartek wygrali 4 z 7 wyścigów, co pozwoliło na zwycięstwo w całych regatach. Na drugim stopniu podium stanęli bracia Milewscy – Karol i Bartosz z YK Stal Gdynia, którzy mocno deptali po piętach załodze POL 9119.  Drugiego dnia regat na najniższy stopień podium wskoczyli Dariusz Konopczak i Paweł Henszke, wyprzedzając w klasyfikacji końcowej załogę Szymon Szymik i Adam Kominek.

– Warunki na akwenie w Dziwnowie były bardzo zmienne – komentuje Karol Milewski, sternik srebrnej załogi. – W sobotę rano czekaliśmy dwie godziny na wiatr, natomiast dzień zakończyliśmy z 20 węzłami wiatru i 1,5-metrową falą.  W niedzielę wiało 10-12 węzłów i kręciło.  Mimo nierównych warunków udało nam się zakończyć prawie wszystkie wyścigi w czołówce – pięć z siedmiu, a dwa wygrać. To dzięki dobrej taktyce na halsówce, bardzo dużej czujności na zmiany wiatru i poprawnej komunikacji w załodze. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pływania i wyniku.

Wyniki

To były przedostatnie regaty z cyklu MINUTOR Energia Puchar Polski 505. Została jeszcze jedna impreza w ramach Pucharu Polski. Niestety mistrzostwa świata na Bermudach zostały odwołane z powodu COVID-19. Finalne starcie pięćsetpiątkarzy w krajowej rywalizacji już za trzy tygodnie (25-26 września) w Szczecinie. Można kibicować również zdalnie na fanpagu @Klasa505wPolsce.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ