< Powrót
1
lutego 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Anna Hauschild z Berlina wyjątkowo upodobała sobie polskie akweny żeglarskie. W lipcu 2017 roku podczas Mistrzostw Polski 505 w Gdyni zajęła drugie miejsce, ulegając jedynie utytułowanej Agnieszce Skrzypulec

Klasa 505: Żeglarze z 10 państw zgłoszeni do MŚ w Gdyni

Ponad dwadzieścia załóg reprezentujących dziesięć państw już pojawiło się na liście startowej Mistrzostw Świata Klasy 505 w Gdyni. Impreza odbędzie się w dniach 18-27 lipca. Organizatorzy przewidują udział ponad stu ekip, wśród których pojawią się znani i utytułowani żeglarze.

Zgłoszenia przyjmowane są przez stronę internetową imprezy, na której kilka dni temu została uruchomiona specjalna aplikacja. Umożliwia szybką i łatwą elektroniczną rejestrację na mistrzostwa.

W ciągu zaledwie kilku dni swój udział w najważniejszej imprezie sezonu zgłosili żeglarze z niemal wszystkich kontynentów. Najliczniej, co zrozumiałe, reprezentowany jest kraj gospodarzy – Polska, ale już wiadomo, że na starcie regat w Gdyni pojawią się pięćsetpiątkarze z Niemiec, USA, Australii, Francji i Republiki Południowej Afryki.

Listę startową otwiera najmłodsza polska zawodniczka klasy 505. Emanuela Bartkowiak przesiadła się na wymagającą technicznie 505-kę niemal wprost z Optymista. Dobra technika i spore jak na młody wiek doświadczenie, pozwala jej skutecznie rywalizować ze sporo starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami w Polsce.

Ze zgłoszeniem do imprezy nie zwlekała również Anna Hauschild. Pochodząca z Berlina żeglarka dwukrotnie dotąd pojawiła się na mistrzostwach Polski: w 2016 roku wystartowała w MP 505 w Krynicy Morskiej, a w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej Mistrzostw Polski 505 w Gdyni, gdzie uległa jedynie Agnieszce Skrzypulec (startowała z Holgerem Jessem). Załogantem Anny był inny doświadczony pięćsetpiątkarz, Axel Priegann.

Wśród załóg z Wielkiej Brytanii, które zgłosiły się jako pierwsze, uwagę przykuwa Nathan Batchelor – bardzo doświadczony żeglarz, pływający w fabrycznym zespole stoczni Ovington – producenta kadłubów 505. W 2016 roku, podczas Mistrzostw Świata 505 w Weymouth, Nathan był liderem przez kilka pierwszych dni, oddając prowadzenie pod koniec regat i ostatecznie zajmując piąte miejsce. Znakiem rozpoznawczym Brytyjczyka jest świetne żeglowanie przy słabym i średnim wietrze, więc należy go zaliczyć do grona faworytów gdyńskich regat.

Organizatorzy spodziewają się w sumie ponad stu ekip z całego świata. Tytułu mistrzowskiego bronić będą Mike Holt i Carl Smit z USA. Swój udział zapowiedział również Mike Martin, który zdobył mistrzostwo świata 505 w 2016 roku, a rok później był drugi.

Jachty klasy 505 można spotkać na akwenach całego świata. Stale rozwijana konstrukcja znalazła uznanie wśród tysięcy pasjonatów żeglarstwa. Łódka jest niezwykle szybka. Posiada rozbudowany system regulacji takielunku, co daje możliwość „nastrojenia” jachtu do żeglugi w każdych warunkach pogodowych, nawet przy ekstremalnych prędkościach wiatru. W Polsce klasa na dobre zagościła 10 lat temu, w ciągu dekady stając się najbardziej popularną dwuosobową klasą żeglarską w naszym kraju.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ