< Powrót
16
sierpnia 2023
Tekst:
mat. prasowe, jsz
Zdjęcie:
Bartosz Modelski
Sieradzkiego
Ubiegłoroczne zmagania w Memoriale Juliusza Sieradzkiego.

Klasa Omega i PoZŻ ponownie uczczą Juliusza Sieradzkiego

Około 40 jachtów wystartuje w piątek 18 sierpnia w Memoriale Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. Trzydniowe regaty tradycyjnie odbędą się w Pucku.

Od 2014 roku Pomorski Związek Żeglarski pielęgnuje pamięć o Juliuszu Sieradzkim. Był on nie tylko wybitnym żeglarzem i uczestnikiem igrzysk olimpijskich z 1936 roku, ale też świetnym konstruktorem i twórcą Omegi – polskiej klasy narodowej. Dla jego uczczenia Związek stworzył wystawę oraz rozpoczął organizację Memoriału Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. W tym roku po raz ósmy odbędzie się on w Pucku.

– Zawody rozgrywane na wodach Zatoki Puckiej od kilku sezonów stały się obowiązkowym punktem w kalendarzu Omegi – mówi Daniel Sokołowski, skarbnik Polskiego Związku Klasy Omega i jeden z czołowych sterników floty Sport. – Puck to w końcu wyjątkowe miejsce w Polsce jeśli chodzi o rozgrywanie regat. Niezwykły akwen, znakomite zaplecze i klimat wakacyjnego Pucka tworzą mieszankę, która rok w rok ściąga tutaj dziesiątki zawodników z całego kraju.

W tym roku zawodu w Pucku są otwarciem drugiej części sezonu Pucharu Polski, po wakacyjnej przerwie. Po tym jak zawody w Jeziorsku nie zostały zaliczone do rankingu z powodu zbyt małej ilości rozegranych wyścigów, sytuacja w tabeli stała się bardzo ciekawa. Zgodnie z regulaminem przy rozegraniu sześciu imprez, finalnie odrzucona zostanie tylko jedna, więc załogi, które odpuściły w pierwszej części sezonu po dwie imprezy, praktycznie przestały się liczyć w walce o czołowe pozycje.

We flocie Standard na czele znajdują się najrówniej pływające załogi Emila Bałdygi (Robert’s Hotel Mikołajki) i Grzegorza Bitnera (BITAIR Nowa Sól), a tuż za nimi pozytywne zaskoczenie tego sezonu – załoga debiutującego w Omedze Filipa Kurczewskiego (YKP Inowrocław). Z powodu zmniejszenia liczby odrzutek, z grona faworytów wypadły renomowane załogi Radka Stachurskiego (KSW Fregata Pogoria 1) oraz Michała Gajdy (Yacht Club Rewa).

Wyjątkowo ciekawie wygląda również tabela we flocie Sport. Z zaledwie jednopunktową przewagą prowadzi załoga Marcina Styborskiego (PG Racing) przez starymi wyjadaczami z Vector Sails z Kamilem Ortylem za sterem. Tuż za nimi czai się znakomicie w tym roku dysponowany Michał Ruciński (Pronaw 77 Racing). Biorąc pod uwagę, że podczas poprzednich eliminacji było w tej flocie naprawdę ciasno – emocji tutaj z pewnością nie zabraknie.

Memoriał Juliusza Sieradzkiego rozpocznie się w piątek 18 sierpnia o godzinie 10. W zmaganiach zaplanowano dwanaście wyścigów. Impreza zakończy się w niedzielę 20 sierpnia o godzinie 16.

Organizatorem regat jest Polski Związek Klasy Omega przy współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Patronat medialny nad imprezą sprawuje portal Żeglarski.info.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ