< Powrót
13
stycznia 2016
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Zdzisław Staniul

Klasy olimpijskie – 470

Podczas Igrzysk XXXI Olimpiady Rio 2016 żeglarze ścigać się będą w 10 konkurencjach – 8 klasach. Klasą, która zgromadzi na starcie największą liczbę żeglarzy (92 na 380) jest 470. W konkurencji mężczyzn – 52 zawodników (26 łodzi)  i w kobiet – 40 zawodniczek (20 łodzi).

W porównaniu do poprzednich igrzysk w Londynie, zmieniły się dwie konkurencje. Z programu wypadł Match Racing kobiet na trzyosobowej łódce klasy Elliot 6m i klasa Star (konkurencja męska). W zamian weszły: 49erFX dla kobiet i Nacra 17, której załogę stanowić musi kobieta i mężczyzna.

470 szkic Barbetorte

Rys. Wikipedia – Barbetorte

470 została zaprojektowana w 1963 roku przez Francuza André Cornu. Jej nazwa to po prostu długość kadłuba w centymetrach. Na igrzyskach olimpijskich pojawiła się po raz pierwszy w Montrealu w 1976 roku i była konkurencją otwartą. Dopiero w Seulu w 1988 roku 470 podzielono na męską i kobiecą.

Dane techniczne:
– długość: 4,70 m
– szerokość: 1,68 m
– waga: 120 kg
– powierzchnia żagli:  grot – 9,12 m²; fok – 3,58 m²; spinaker – 13 m²

Nie ma różnic w sprzęcie, na którym żeglują kobiety i mężczyźni.

Wnioskując po wynikach głównych imprez ostatnich kilku sezonów, faworytami do męskiego podium olimpijskiego będą Australijczycy Mathew Belcher i William Ryan, którzy od 2013 roku nieprzerwanie wygrywają mistrzostwa świata. W 2014 i 2015 roku byli pierwsi podczas finałów Pucharu Świata w Abu Dhabi. Zwyciężyli także w zeszłorocznych regatach przedolimpijskich – Rio 2016 Test Event, rozgrywanych na akwenie olimpijskim. Belcher dodatkowo jest mistrzem olimpijskim z Londynu (w załodze z Malcolmem Pagem, z którym zdobył także trzy razy mistrzostwo świata w latach 2010, 2011 i 2012).

Polska do tej pory nie ma kwalifikacji olimpijskiej w konkurencji 470 mężczyzn. O ostatnie miejsce na igrzyskach dla Europy, podczas regat o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce, walczyć będzie nasza najlepsza załoga, aktualni mistrzowie Polski – Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin, Wojskowe Centrum Szkolenia Sportowego).

– Niełatwo będzie zdobyć kwalifikację – mówi sternik Maciej Sapiejka. – Europa może otrzymać jeszcze tylko jedno miejsce, a wśród państw, które wciąż walczą są Włosi mający kilka dobrych załóg. Nie poddamy się jednak. Jesteśmy w trakcie zgrupowania w Rio de Janeiro. Do czasu regat kwalifikacyjnych, w planach mamy jeszcze zgrupowanie w Palamos i dwa obozy treningowe na Majorce.

Jako faworytów do medali olimpijskich Sapiejka, poza wyżej wspomnianymi Australijczykami, wymienia między innymi wicemistrzów świata – załogę chorwacką Simego Fantelę i Igora Marenica, a także Brytyjczyków Luke’a Patience’a i Elliota Willisa, którzy zajmują obecnie drugie miejsce w światowym rankingu. Luke z poprzednim załogantem Stuartem Bithellem zdobył srebro w Londynie w 2012 roku.

W żeńskiej 470 możemy się już cieszyć z kwalifikacji olimpijskiej, jaką zdobyła załoga Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek-Gliszczyńska (ChKŻ Chojnice). Dla Agnieszki będzie to drugi start w igrzyskach, a dla Irminy debiut olimpijski. Mimo tego, że dziewczyny razem żeglują stosunkowo niedługo, reprezentują wysoki poziom. Na ostatnich mistrzostwach świata wywalczyły 6 pozycję i na dzień dzisiejszy zajmują 8 miejsce w światowym rankingu.

W gronie pretendentek do medali olimpijskich w Rio jest… Polka – Jolanta Ogar, która była załogantką Agnieszki Skrzypulec w Londynie w 2012 roku. Obecnie, z obywatelstwem austriackim, jako załogantka Lary Vadlau jest dwukrotną mistrzynią świata. Załoga jest na trzeciej pozycji światowego rankingu.

Jednymi z faworytek są także złote i srebrne medalistki z Londynu, odpowiednio Nowozelandki Jo Aleh i Polly Powrie i Brytyjki Hannah Mills z Sasikią Clark. Załoga z Wielkiej Brytanii wygrała ubiegłoroczny finał Pucharu Świata w Abu Dhabi.

Lista konkurencji żeglarskich w Rio

Mężczyźni:
– Windsurfing – klasa RS:X
– Łódka jednoosobowa – klasa Laser Standard
– Łódka jednoosobowa (Heavyweight – z ang. wagi ciężkiej ) – klasa Finn
– Łódka dwuosobowa – klasa 470
– Skiff – klasa 49er

Kobiety:
– Windsurfing – klasa RS:X
– Łódka jednoosobowa – klasa Laser Radial
– Łódka dwuosobowa – klasa 470
– Skiff – 49erFX

Konkurencja mieszana:
– Wielokadłubowiec – klasa Nacra 17

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0