
Klasy olimpijskie – Laser Standard i Laser Radial
Laser na igrzyskach olimpijskich występuje w dwóch odsłonach. Mężczyźni startują na Laserze Standardzie, kobiety na Laserze Radialu. O swoich przygotowaniach do Rio opowiedział nam Kacper Ziemiński – pierwszy żeglarz z imienną nominacją. A o walce o olimpijski debiut w Brazylii Agata Barwińska – aktualnie najwyżej sklasyfikowana w światowym rankingu Polka.
Lasera w latach 1969-70 zaprojektował Kanadyjczyk Bruce Kirby. Z założenia miała to być łódka, którą można łatwo zapakować na dach samochodu, szybko przygotować do żeglowania, a jej cena nie powinna przekroczyć 1000 dolarów. Na początku nazywała się „Weekender” i nosiła na żaglu znak TGIF, skrót od „Thank God it’s Friday” („Dzięki Bogu już piątek”). Laserem jest od roku 1971.
Jak dotąd wyprodukowano ponad 200 000 kadłubów. By łódka mogła wystartować w regatach, numer na żaglu musi się zgadzać z fabrycznym numerem kadłuba.
Laser Standard debiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Laser Radial zastąpił klasę Europa w Pekinie w 2008 roku.

Laser standard – www.laserpol.com.
Dane techniczne:
– długość kadłuba: 4,23 m
– szerokość kadłuba: 1,39 m
– waga kadłuba: 59 kg
– powierzchnia żagla (Laser Standard): 7,06 m²
– powierzchnia żagla (Laser Radial): 5,76 m²
Laser Standard od Radiala różni się jedynie żaglem i dolną częścią masztu, tzw. kolumną, która w Standardzie jest wyższa.
Polskę na igrzyskach w Rio de Janeiro, w klasie Laser Standard, po raz drugi w swojej karierze, będzie reprezentował 26-letni Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin). W Londynie w 2012 roku zajął 17 miejsce. Nie był to jednak olimpijski debiut Kacpra. W Pekinie w 2008 roku startował jako załogant z Patrykiem Piaseckim na klasie 470. Wówczas zajęli 19 miejsce.

Laser Radial – www.laserpol.com.pl.
– Moje treningi układa trener i będą tak poprowadzone, abym w czasie igrzysk był w jak najlepszej dyspozycji – mówi Kacper. – W ostatnią fazę przygotowań wkroczyłem pod koniec roku 2015 startem w kontrolnych regatach w Rio de Janeiro. W styczniu pojechałem do Miami na Puchar Świata. Pomiędzy tymi startami trenowałem siłę maksymalną, aby mieć bazę, na której będziemy w lutym trenować wytrzymałość siłową i wszystkie cechy motoryczne związane konkretnie z Laserem. Teraz jadę na krótkie zgrupowanie do Splitu, aby podtrzymać formę przed Mistrzostwami Europy, które rozpoczną się 26 lutego na Gran Canarii. Po mistrzostwach jadę do Rio na kolejne treningi, naukę akwenu i panujących tam prądów. Następnie czeka mnie długie zgrupowanie w Splicie, przed ważnym i mocno obsadzonym Pucharem Świata w Hyeres. To będzie sprawdzian, ponieważ w tych regatach może wystartować tylko 40 najlepszych zawodników z całego świata. Kolejnym będą mistrzostwa świata w Meksyku. Po tych intensywnych zadaniach planuję lekki oddech przed Pucharem Świata w Weymouth w czerwcu, który będzie ostatnim startem przed igrzyskami. Pozostaną tylko treningi w samym Rio przeplatane największymi dawkami relaksu jak to tylko możliwe.
Jako głównego faworyta do olimpijskiego podium Kacper typuje reprezentanta gospodarzy i najlepszego zawodnika wszechczasów klasy Laser Roberta Scheidta. Brazylijczyk ma na koncie dziewięć tytułów mistrza świata oraz trzy medale olimpijskie (Atlanta 1996 – złoto, Sydney 2000 – srebro, Ateny 2004 – złoto). W międzyczasie na klasie Star (w załodze z Bruno Pradą) zdobył srebrny medal na igrzyskach w Pekinie w 2008 roku i brązowy w Londynie w 2012 r. W gronie pretendentów do olimpijskich medali Ziemiński wymienia także aktualnego mistrza świata Brytyjczyka Nicka Thompsona oraz Chorwata Tonci Stipanović’a – czwartego zawodnika igrzysk w Londynie.

Agata Barwińska.
Agata Barwińska (MOS SSW Iława) to dziewiąta zawodniczka zeszłorocznych mistrzostw Europy w klasie Laser Radial. Po ostatnim starcie w Pucharze Świata w Miami, gdzie zajęła 20 miejsce, awansowała w światowym rankingu klasy na 39 pozycję (na 559 sklasyfikowanych zawodniczek). O przepustkę olimpijską Agata jeszcze będzie musiała powalczyć w Pucharze Księżniczki Zofii na Majorce, od 25 marca.
– Na Majorce postaram się zdobyć kwalifikację olimpijską dla kraju i dla siebie – deklaruje zawodniczka iławskiego klubu. – Zrobiłam sobie rok przerwy od studiów, aby móc w 100 proc. skupić się na żeglowaniu. Od zakończonych pod koniec listopada Mistrzostw Świata w Omanie zdążyłam już przepracować trzy zgrupowania na Gran Canarii i zaliczyć start kontrolny w Pucharze Świata w Miami. Dużo czasu i uwagi poświęcam też przygotowaniu fizycznemu. Moje dalsze plany to kolejne zgrupowanie na Gran Canarii, które zakończę startem w Mistrzostwach Europy na przełomie lutego i marca. Tydzień później czeka mnie kilkudniowe zgrupowanie na Majorce i główny start tego roku, czyli ostatnia impreza kwalifikacyjna do igrzysk. Prosto z Majorki lecę na Mistrzostwa Świata do Meksyku, gdzie spróbuję pokazać się z dobrej strony. Rok 2016 jest moim pierwszym rokiem w rywalizacji seniorskiej. Staram się jak najlepiej rywalizować z zawodniczkami z czołówki światowej, ale mam też świadomość jaki ogrom pracy przede mną. Nie poddaję się i postaram się nie zawieźć oczekiwań. Będzie ciężko zdobyć kwalifikację olimpijską, ponieważ wiele dobrych europejskich krajów będzie walczyć o to ostatnie miejsce. Majorka jest specyficznym akwenem i nigdy nie wiadomo czego można się tam spodziewać. Jestem mimo to dobrej myśli.
Jako faworytki regat olimpijskich w Rio de Janeiro Agata wymienia Chinkę Xu Lijię, Holenderkę Marit Bouwmeester, Belgijkę Evi Van Acker i Litwinkę Gintarę Volungeviciute Scheidt (żonę Roberta Scheidta). Pierwsze trzy zdobyły odpowiednio złoto, srebro i brąz na igrzyskach w Londynie. Gintara zaś srebro w Pekinie w 2008 roku.