< Powrót
19
lipca 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Materiały prasowe
W gdyńskim klubie Opti panuje dobra, rodzinna atmosfera.

Klub Żeglarski Opti Gdynia, czyli pasja i praca

Klub Żeglarski Opti Gdynia ma swoje filary działalności. To, jak sam określa: bezpieczeństwo, zabawa, wychowanie i sport. Istniejący od 2000 roku klub może pochwalić się wieloma sukcesami.

W klubie cieszą się, że udaje im się żeglarsko wychowywać dzieci i młodzież. Opti deklaruje, że żeglarstwa uczy z pasją.

– Nasi wychowankowie wielokrotnie byli nominowani do kadry narodowej na mistrzostwa Europy – mówi Arkadiusz Komorowski, prezes i trener w gdyńskim klubie. – W tym roku, po raz pierwszy w historii klubu, nasza zawodnicza Agata Koropecka pojechała do Hiszpanii na mistrzostwa świata w klasie Optimist i choć medalu nie przywiozła, to wszyscy w klubie cieszymy się z tego sukcesu. Agata zdobyła rok wcześniej mistrzostwo Polski w sprincie. Także w ubiegłym roku Julia Padzik pojechała na mistrzostwa Europy, a w drużynowych mistrzostwach Europy wywalczyła z reprezentacją Polski srebrny medal.

Opti z sukcesami szkoli dzieci i młodzież

W klubie jest też załoga w pływająca w klasie 29er Igor Kawałko i Fabian Kocięda, która tydzień temu zdobyła 2. miejsce w Pucharze Europy w Gdyni. Jej trenerem jest Kajetan Jabłoński.

Wcześniej sukcesy w barwach klubu odnosił choćby Maciej Sapiejka, który w barwach Opti Gdynia wywalczył w 2008 roku w Optimiście wicemistrzostwo Polski i był reprezentantem kraju. Dziś w klubie z powodzeniem trenuje żeglarstwo blisko 50 zawodniczek i zawodników.

– Śmieję się, że jak na klub z kontenera to jesteśmy bardzo wysoko w Polsce – dodaje prezes Opti Gdynia nawiązując do bardzo skromnej bazy klubu.

W ubiegłym roku gdynianie zajęli w klubowym Pucharze Polski trzecie miejsce. To ranking uwzględniający dokonania wszystkich polskich klubów. W obecnej klasyfikacji, która zostanie zamknięta jesienią, także zajmuje trzecią pozycję. Klub co roku organizuje też regaty o Puchar Opti.

– To też pokazuje skalę i jakość naszego szkolenia – dodaje Arkadiusz Komorowski.

Klubowe motto to: „Najpierw dobra zabawa, a w jej następstwie wyniki sportowe”. W jego myśl Opti organizuje szkolenie żeglarskie, szkolenie regatowe, wakacyjne kursy żeglarskie, obozy żeglarskie, obozy narciarskie a nawet wyjazdy narciarskie na terenie Trójmiasta.

W wakacyjnych kursach żeglarskich, które właśnie trwają uczestniczą dzieci od 6 do 14 lat, a podczas obozów i zgrupowań dzieci i młodzież pływa na Optimistach, uczestniczy w grach i zabawach w terenie, no i oczywiście bierze udział w regatach żeglarskich. Z czasem także korzysta z jachtów Omega i uczy się windsurfingu, a więc nudy nie ma.

Latem zajęcia żeglarskie na wodzie odbywają się minimum dwa razy w tygodniu, zimą dominują zajęcia ogólnorozwojowe, także dwa razy w tygodniu. Opti oferuje również naukę pływania na basenie i zajęcia na sali gimnastycznej oraz zajęcia w terenie, wyjazdy na zgrupowania i obozy narciarskie. To wszystko pod kierunkiem lubianej i cenionej przez młodych ludzi i ich rodziców grupy trenerów.

Agata Koropecka i prezes Arkadiusz Komorowski

Kadrę trenerską stanowią tworzą: Katarzyna Dłutowska, trenerka szkółki żeglarskiej, Krzysztof Kocięda (uznany przez Pomorski Związek Żeglarski za żeglarskiego trenera roku 2021) wraz z trenerką wspomagającą Zofią Kucharską, trener Michał Strupiński oraz Arkadiusz Komorowski, któremu czasem pomaga Tomasz Kuchtyn. W grupie są też trenerzy wspomagający, czyli Zuzanna Szadziul i Kryspin Pluta.

– Udaje nam się dobrze funkcjonować także dzięki pomocy prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego i komandora Yacht Klubu Stal Gdynia Jarosława Kuklińskiego – kończy prezes Komorowski.

Partnerami Klubu Żeglarskiego Opti CWM Gdynia jest Pomorska Federacja Sportu, Pomorski Związek Żeglarski i Miasto Gdynia.

Strona internetowa klubu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
10
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ