< Powrót
16
listopada 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. KŻ ProSport
Klub Żeglarski ProSport
Uczestnicy obozu żeglarskiego w Bobięcinie, zorganizowanego przez Klub Żeglarski ProSport.

Klub Żeglarski ProSport z wiatrem w żaglach

Choć istnieją zaledwie od 6 lat, to już mają kilkudziesięciu członków, a w ich zajęciach każdego roku uczestniczy kilkaset osób. Klub Żeglarski ProSport z Bobięcina działa dynamicznie i szeroko. W listopadzie dołączył zaś do Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Klub Żeglarski ProSport został założony w 2016 roku przez grupę żeglarzy ze Słupska i Miastka. Ich celem było odbudowanie środowiska żeglarskiego w regionie i ponowne wciągnięcie do żeglarstwa ludzi, którzy kiedyś aktywnie je uprawiali.

– W latach 90. wiele klubów się rozpadało i na naszym terenie zorganizowanego żeglarstwa prawie nie było – opowiada Damian Wiercioch, sekretarz Klubu Żeglarskiego ProSport. – Dlatego w kilka osób postanowiliśmy założyć nowy klub. Każdy z nas miał nieco inny pomysł na żeglarstwo – jeden kolega jest żeglarzem morskim, drugi jest nastawiony na pływanie regatowe, kilka osób preferuje rekreację, a ja lubię wszystko po trochu. Na szczęście udało nam się wymyślić formułę, która wszystkich zadowala.

Klub postawił na trzy filary działalności. Pierwszą jest zabawa i rekreacja, czyli m.in. organizacja obozów i półkolonii żeglarskich. Drugi to edukacja morska i żeglarska dla dzieci i młodzieży – prowadzenie szkoleń dla uczniów z miasta i gminy Ustka, gminy Miastko oraz gminy Kępice. Trzeci filar to natomiast działalność sportowa i promocja żeglarstwa w subregionie.

Działalność ProSport rozdzielona jest pomiędzy dwa główne ośrodki. Pierwszym z nich jest Ustka, w której mają swoją morską bazę w porcie Ustka. Drugim zaś Bobięcino niedaleko Miastka. Klub wziął pod opiekę tamtejszą bazę i rozpoczął szkolenie młodych żeglarzy.

– W Bobięcinie jest akwen, na którym były organizowane obozy żeglarskie jeszcze w latach 80. XX wieku – opowiada Damian Wiercioch. – Była to zawsze fajna alternatywa dla morza, na którym zwłaszcza wiosną i jesienią zdarzają się trudne warunki. A Jezioro Bobięcińskie Wielkie jest duże, bardzo czyste i z ciekawą linią brzegową.

Ponadto klub prowadzi zajęcia dla dzieci na Stawku Łabędzim w Słupsku oraz w tamtejszym aquaparku. Nie wszystkie szkolenia skierowane są do najmłodszych – klub wprowadza w żeglarstwo również dorosłych. Działalność klubu jest szeroka, podobnie jak różnorodność jednostek. Początkowo pływali na Optimistach, potem doszły O’pen Skiffy, katamarany, Omega. Do tego żeglują też na jachtach morskich. Klub organizuje też regaty, a ich sztandarową imprezą jest Ustka Charlotta Sailing Days.

– Narodziła się ona w 2017 roku jako regaty katamaranów podczas Dni Morza w Ustce – tłumaczy Damian Wiercioch. – Kupiliśmy wówczas kilka sztuk Hobie Catów 16 i okazało się, że wyścigi na otwartym morzu są rzadkością. Dlatego postanowiliśmy takie regaty zorganizować – pierwsza edycja zgromadziła 11 łódek. Spotkaliśmy się z bardzo fajnym odbiorem, wzięliśmy sobie do serca uwagi i rok później mieliśmy już 154 jednostki, a impreza odbyła się jako Charlotta Sailing Days. Następnie miasto przekonało się do pomysłu i w 2019 roku regaty otrzymały obecną nazwę Ustka Charlotta Sailing Days. Cały czas staramy się uatrakcyjniać imprezę i zwiększać liczbę klas, co przekłada się na wzrost frekwencji. Nie zatrzymała jej nawet pandemia COVID-19.

Dzięki zaangażowaniu w bardzo różnorodną działalność, do ProSportu należy obecnie kilkudziesięciu żeglarzy w różnym wieku, a każdego roku przez ich szkolenia, zajęcia i obozy przewija się ponad 500 osób. W listopadzie 2022 roku dołączył zaś do Pomorskiego Związku Żeglarskiego licząc na dalszy rozwój w jego strukturach.

– Naszym celem na 2023 rok jest dalszy rozwój rekreacyjnej sekcji dla dorosłych oraz sekcji radiojachtingu – dodaje Damian Wiercioch. – Mamy zamiar również skupić się na rozwoju regatowej sekcji O’pen Skiff.

Do Pomorskiego Związku Żeglarskiego należy obecnie 59 klubów i organizacji. Ich członkami jest łącznie ponad 3200 żeglarzy z całego województwa pomorskiego. W listopadzie do grona PoZŻ dołączył Klub Żeglarski ProSport w Bobięcina. Chętnych do pójścia w jego ślady zapraszamy do kontaktu ze Związkiem.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
4
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ