< Powrót
16
czerwca 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
NMM
Marian Mokwa, Łódź rybacka, 1936, akwarela, papier.

Kolekcja dzieł Mariana Mokwy w NMM w Gdańsku

Przedwojenny obraz, uważany dotąd za zaginiony, imponujące wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Wybrzeża – twórczość wybitnego polskiego marynisty, Mariana Mokwy zaprezentuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w Spichlerzach na Ołowiance.

Ekspozycja czasowa pt. „Marian Mokwa. Kolekcja zgromadzona w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku” prezentowana będzie od 16 czerwca do 15 września,  w ramach osiemnastej wystawy z cyklu „Polscy artyści o morzu”.

Marian Mokwa, Król polski Władysław IV, lata 60. lub 70.XX w., olej, płyta pilśniowa.

To zróżnicowany zbiór 36 obrazów, które przedstawiają całe spektrum zainteresowań uznanego malarza marynisty. Wśród dzieł po raz pierwszy od ponad 80 lat pokazana zostanie publiczności monumentalna „Bitwa pod Oliwą w 1627 roku” z cyklu „Apoteoza Polski Morskiej”. Obraz ten, odrestaurowany przez prof. Dariusza Markowskiego – cenionego konserwatora i kierownika Zakładu Konserwacji-Restauracji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – do niedawna uważany był za zniszczony przez Niemców w 1939 r. podczas plądrowania Galerii Morskiej w Gdyni.

Z tego samego cyklu pochodzi również obraz „MS Piłsudski”, który po wojnie został przemalowany tak, aby przedstawiał statek  „MS Batory”. Po przekazaniu go do muzeum obraz odzyskał pierwotny wygląd i temat.

Marian Mokwa, Klif Orłowski (Klif i brzeg morza), lata 1950., akwarela, brystol.

Z dzieł powojennych wystawione będą m.in. „Wodowanie Sołdka” z 1948 r., czy „Prace w porcie”, ukazujące rozbiórkę wraka pancernika „Gneisenau”, zatopionego u wejścia do portu w Gdyni przez wycofujące się wojska niemieckie. Obok dzieł o charakterze narracyjnym oraz wizerunków statków i okrętów – jak obraz przedstawiający ORP „Iskra” – wśród prezentowanych prac znajdą się obrazy i akwarele, przedstawiające wyjątkowość barw i klimatu polskiego wybrzeża oraz chmurne piękno Bałtyku, dla zobrazowania którego Mokwa wypracował swoiste i niepowtarzalne środki malarskiego wyrazu.

Marian Mokwa urodził się w 9 kwietnia 1889 r. Pierwsze lekcje rysunku pobierał w gimnazjum w Starogardzie Gdańskim. Malarstwo studiował w Norymberdze, Monachium i w Berlinie. Jako korespondent „Gazety Grudziądzkiej” podróżował po Bałkanach, Bliskim i Środkowym Wschodzie. W odrodzonej Polsce artysta zyskał sławę jako malarz marynista. Zaangażował się w promowanie idei Polski morskiej – uczestniczył w wystawach w kraju, m.in. w warszawskiej „Zachęcie” i za granicą (Niemcy, USA). Stworzył wielki historyczny cykl „Apoteoza Polski Morskiej”, eksponowany w należącej do Mokwy Galerii Morskiej w Gdyni. Po II wojnie światowej malarz podjął współpracę z przedsiębiorstwami związanymi z gospodarką morską, malował też na zamówienie dowództwa Marynarki Wojennej i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Całe życie cieszył się uznaniem odbiorców. Zmarł 15 czerwca 1987 roku.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ