< Powrót
11
kwietnia 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Łukasz Przybytek (z prawej) i Paweł Kołodziński.

Kołodziński i Przybytek powalczą z najlepszymi

Wśród załóg reprezentujących Polskę podczas Mistrzostw Europy klas 49er oraz 49erFX w Barcelonie są Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy za kilka miesięcy będą walczyć o medal Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Tuż przed startem w wyścigach kwalifikacyjnych ME nasi reprezentanci przysłali do redakcji Żeglarski.info krótką relację z ostatnich startów i treningów. Czytamy w niej m.in.: „Do Barcelony przyjechaliśmy 5 kwietnia, kilka dni przed regatami, by móc na spokojnie przygotować się do startu. Kilka sesji treningowych pozwoliło nam zapoznać się z akwenem oraz charakterystyką fali, która tutaj bywa nieregularna. Podobny plan zrealizowało wiele czołowych zespołów z całego świata. Mieliśmy okazję stanąć na trenigowych startach z mistrzami świata z Nowej Zelandii i mistrzami olimpijskimi z Australii.

Mistrzostwa Europy dla wielu załóg są ostatnimi regatami rangi mistrzowskiej w tym sezonie, wobec czego spodziewamy się bardzo wysokiego poziomu. Naszym celem jest mądre żeglowanie, by potwierdzić dobre przygotowanie. Zeszłoroczny, bardzo dobry wynik, dał więcej pewności siebie, wobec czego w tym roku będziemy walczyć na równi z najlepszymi. Sześciodniowe regaty, w tym dwadzieścia wyścigów, to będzie bardzo duży wysiłek. Przygotowania do tych regat trwają od dłuższego czasu. Dwa tygodnie żeglowania na akwenie w Rio de Janeiro, a następnie seria treningów pod okiem trenera przygotowania fizycznego, daje nam poczucie odpowiedniego przygotowania. Od poniedziałku ruszamy pełną parą. Pierwsze wyścigi zaplanowane są na godzinę 11. Możemy się jednak spodziewać odrobiny opóźnienia, gdyż wiatr bryzowy tworzy się w okolicach godziny 12.30”.

Przypomnijmy, że do rywalizacji w klasie 49er zgłosiło się 70 załóg z całego świata. W tym gronie mistrzowie olimpijscy z Sidney – Austriacy, Nathan Outteridge i Ian Jensen, wicemistrzowie olimpijscy – Duńczycy, Jonas Warrer i Anders Thomsen oraz wielokrotni mistrzowie świata – Nowozelandczycy, Peter Burling i Blair Tuke. A to oczywiście nie wszyscy utytułowani zawodnicy startujący w imprezie. Załoga Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, w sezonie 2015 zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach Europy oraz czwarte na mistrzostwach świata.

Plan Regat:

Kwalifikacje potrwają trzy dni, podczas których zaplanowano 10 wyścigów, z podziałem na dwie grupy eliminacyjne: niebieską i żółtą. By kwalifikacje były zakończone, rozegranych musi zostać minimum 6 wyścigów.

Finały zaplanowano na kolejne trzy dni – 9 wyścigów z podziałem na dwie grupy finałowe: złotą z udziałem 25 najlepszych załóg i srebrną, w której wystartują pozostałe ekipy.

Wyścig medalowy odbędzie się po rozegraniu planowanych wyścigów finałowych ostatniego dnia rywalizacji, w sobotę 16 kwietnia. Wystartuje w nim 10 najlepszych załóg wyłonionych ze złotej grupy. Punkty w wyścigu medalowym naliczane są podwójnie.

Profil kadry 49er

Strona regat

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ