< Powrót
12
marca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Maurycy Śmierzchalski/gdynia.pl
Kolosy

Kolosy 2017 wręczone – najlepsi nagrodzeni

Jubileuszowe Kolosy – 20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów za nami. Tradycyjnie ostatniego dnia imprezy wręczono nagrody podróżnikom, których wyprawy i dokonania okazały się najciekawsze i najlepsze. W tym roku nie przyznano Kolosa w kategorii żeglarstwo, ale były wyróżnienia…

To były trzy dni inspirujących spotkań i opowieści o swoich niezwykłych wyprawach. Super Kolosa otrzymała słynna himalaistka – Anna Czerwińska.

– Często prezentacje na Kolosach powstały z inspiracji uczestniczenia w tych spotkaniach Gdyni – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Mamy już kolejne edycje, kiedy młodzi podróżnicy, zainspirowani innymi osiągnięciami, wracają tu, żeby podzielić się własnym doświadczeniem.

W niedzielne popołudnie przyszedł moment, na który wszyscy czekali. Odbyła się ceremonia wręczenia nagród dla podróżników, których wyprawy i dokonania okazały się najciekawsze i najlepsze. Tegoroczne nagrody są przyznawane za podróżnicze osiągnięcia dokonane w 2017 roku. Laureatów wybiera Kapituła. Kolosy są przyznawane w pięciu równorzędnych kategoriach: podróże, żeglarstwo, alpinizm, eksploracja jaskiń oraz wyczyn roku. Jest też nagroda za całokształt osiągnięć.

W kategorii „Żeglarstwo” Kolosa w tym roku nie przyznano. Natomiast wyróżnienia trafiły do Michała Palczyńskiego, za sześciomiesięczny rejs po trudnych wodach Arktyki i Piotra Czarnieckiego, za samotny rejs przez Atlantyk. A nagrodę specjalną Kolosów 2017 otrzymał Henryk Widera.

Jest ona przyznawana przez Kapitułę w uznaniu dorobku lub dokonań ważnych dla środowiska podróżniczego, a wykraczających poza kategorie, w których są przyznawane Kolosy. Henryk Widera – niegdyś skrzypek, po przejściu na emeryturę oddał się żeglarskiej pasji. Podróżował na maleńkim jachcie „Gawot”. Dotarł najpierw na Wyspy Kanaryjskie, a potem okrążył Europę (za co dwukrotnie został wyróżniony na Kolosach).

Wszyscy laureaci

PODZIEL SIĘ OPINIĄ