< Powrót
18
grudnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Jedno z ostatnich zdjęć Edwarda Kinasa (w środku). 9 grudnia b. r., podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej w Gdańsku, otrzymał z rąk marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka (z lewej) i prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamery (z prawej) Medal 95-lecia PZŻ.

Komandor Edward Kinas nie żyje

Jeden z najbardziej zasłużonych działaczy pomorskiego żeglarstwa, Edward Kinas, we wtorek 17 grudnia odszedł na wieczną wachtę. Był doskonałym żeglarzem, wieloletnim komandorem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni i wiceprezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Edward Kinas urodził się 14 października 1935 roku. Życie związał z Marynarką Wojenną – ukończył szkołę oficerską, pływał na „Iskrze”, okrętach podwodnych oraz pracował w Dowództwie Marynarki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, dochodząc do stopnia komandora.

Jego największą pasją było żeglarstwo, które zaczął uprawiać w 1950 roku w Lidze Morskiej i Rzecznej w Gryficach, a kontynuował w Gdyni w Jacht Klubie Marynarki Wojennej „Kotwica”. Był świetnym regatowcem, z sukcesami startującym w najważniejszych polskich regatach morskich. Uczestniczył również w zagranicznych imprezach, m.in. The Tall Ships Races – wygrał w 2005 roku grupę C na jachcie „Tornado”. Organizował również rejsy historyczne śladami polskich okrętów podwodnych.

Edward Kinas dał się poznać również jako wybitny organizator. Był wieloletnim komandorem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, p.o. prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, i wiceprezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Należał również do Ligi Morskiej i Rzecznej.

Zmarł 17 grudnia 2019 roku.

– To niepowetowana strata – mówi prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. – Straciliśmy nie tylko działacza, ale po prostu przyjaciela i dobrego człowieka. Powstała luka, którą trudno będzie zapełnić.

Najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Zmarłego składa Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Msza święta żałobna odprawiona zostanie w poniedziałek 23 grudnia o godzinie 11 w kościele pw. św. Jadwigi w Gdyni-Karwinach. Po niej odbędą się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu przy ul. Spokojnej w Gdyni-Małym Kacku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ