< Powrót
28
kwietnia 2021
Tekst:
Biuro Pucharu Bałtyku Południowego
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Komunikat Biura Pucharu Bałtyku Południowego

Biuro Pucharu Bałtyku Południowego (PBP) informuje o dokonaniu kolejnych korekt kalendarza regat PBP 2021.

Z uwagi na zwłokę w przygotowaniach do rozegrania regat Żeglarski Puchar Trójmiasta (Gdynia, 22-23 maja 2021) spowodowaną kolejną falą wzrostu zachorowań na COVID-19 w ostatnich miesiącach, organizatorzy regat podjęli decyzję o odwołaniu regat. W miejsce Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta do klasyfikacji PBP 2021 w regionie pomorskim nominowane zostały regaty Nord Cup Classic (03-04 lipca 2021).

Powoduje to powstanie konfliktu terminowego z XI Międzynarodowymi Regatami o Puchar Trzech Marszałków (01-04.07. Zalew Wiślany) i regatami o Puchar Rektorów (03-04.07. Hel-Bałtijsk), który może okazać się nieistotny z uwagi na duże prawdopodobieństwo ograniczenia dostępu do uczestnictwa w regatach, a przez to ich odwołania, spowodowane ciągle istniejącym ograniczeniem przekraczania granic polsko-rosyjskich. Jak dotąd istnieje szansa na odwołanie owych ograniczeń. W tej sytuacji organizatorzy regat będą podejmować decyzje o rezygnacji z ich przeprowadzenia tak późno, jak to możliwe.

Również region zachodniopomorski dokonał zmian wcześniejszej wersji składu regat do kalendarza PBP 2021. Wróciły do kalendarza Regaty o Puchar Magnolii (22-23.05. Zalew Szczeciński), a regaty Offshore Race Week (03-04.06.) zostały zastąpione przez Baltic Jazz Regatta (05-08.08.). Poza zmianą terminu, akwen regat pozostaje bez zmian, portem regat jest Nexø na Bonholmie.

Wystąpienie utrudnień, które stały się udziałem żeglarzy w sezonie 2020 roku jest wysoce prawdopodobna również w sezonie obecnym, jednak dzięki nabytym doświadczeniom w pokonywaniu trudności organizacyjnych, przebieg nadchodzącego sezonu może bardziej przypominać czasy znane sprzed epidemii.

Biuro PBP przypomina o istniejącym, regulaminowym obowiązku zadeklarowania przez organizatorów regat woli objęcia wyników regat rankingiem sterników w Pucharze Bałtyku Południowego. Przypominamy kolejny raz o owym obowiązku celem uniknięcia sytuacji, w której członkowie Biura PBP zmuszeni zostaną do podejmowania decyzji o odmowie sklasyfikowania regat. Obecnie obowiązujący termin doręczenia deklaracji upływa w dniu 30 kwietnia 2021 roku.

Zapraszamy do rywalizacji o Puchar Bałtyku Południowego 2021!

Kalendarz PBP 2021

PODZIEL SIĘ OPINIĄ