< Powrót
6
października 2017
Tekst:
Dorota Nelke/gdynia.pl
Zdjęcie:
mat. prasowe

Jest koncepcja pomnika Tadeusza Wendy

Projekt toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego- Jagenmeera wygrał konkurs na wykonanie projektu pomnika Tadeusza Wendy. Wybitny inżynier i ojciec założyciel gdyńskiego portu, który przez 16 lat kierował jego budową i rozwojem, zostanie upamiętniony pomnikiem, który stanie na końcu Pirsu nr 1 w Basenie Prezydenta.

Na ogłoszony przez Gdynię konkurs wpłynęło 10 prac, które oceniał Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Wiesława Koronowskiego, kierownika Pracowni Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W pracach Sądu uczestniczyła m.in. wnuczka Tadeusza Wendy – Hanna Wenda Uszyńska.

Laureat pierwszego miejsca otrzyma 25 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki do wykonania, w oparciu o nagrodzoną pracę konkursową, wszystkich usług związanych w budową pomnika. Wykonawca będzie musiał uwzględnić zalecenia Sądu Konkursowego, także ostatecznie pomnik może nieznacznie różnić się od projektu.

W zwycięskim projekcie Tadeusz Wenda stoi na cokole w momencie roztaczania wizji przyszłego portu gdyńskiego. W prawym ręku trzyma zwoje mapy, plansz sytuacyjnych, rysunków technicznych i dokumentacji przedstawiających koncepcje swojego dzieła. Lewą ręką wskazuje w kierunku obecnego Nabrzeża, jakby tłumaczył i wyjaśniał sprawy związane z budową portu.

Sąd Konkursowy przyznał jeszcze dwa wyróżnienia. Drugą nagrodę (20 000 zł) otrzymał artysta rzeźbiarz Sławomir Micek i wykonawca: GZUT ODLEWNIA. Trzecie miejsce przypadło zespołowi: Michał Pronobis i Art. Odlewnictwo Jacek Guzera.

Sąd Konkursowy
Przewodniczący – prof. Wiesław Koronowski – kierownik Pracowni Rzeźby (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Członkowie:
– prof. Mariusz Bałecki – kierownik Katedry Rzeżby (ASP w Gdańsku), czynny artysta rzeźbiarz
– dr Jacek Friedrich – dyrektor Muzeum Miasta Gdyni
– dr Grzegorz Gwiazda – absolwent ASP w Warszawie, czynny artysta rzeźbiarz
– Adam Meller – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia
– Jacek Piątek – Biuro Plastyka Miasta Gdyni
– dr inż. arch. Marek Stępa – wiceprezydent Miasta Gdyni
– Hanna Wenda Uszyńska – przedstawiciel rodziny

Tadeusz Apolinary Wenda urodził się 23 lipca 1863 roku w Warszawie. W 1890 roku ukończył studia w Instytucie Inżynierów Komunikacji w Petersburgu i przez 10 lat pracował przy projektowaniu i budowie linii kolejowych w różnych częściach Imperium Rosyjskiego. Następne 15 lat spędził kierując rozbudową portów morskich na Bałtyku. Do Polski powrócił w 1915 roku. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości rozpoczął pracę w Departamencie Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, jako kierownik Wydziału Budowy Portów. Od 1920 roku pracował nad projektem budowy przez Polskę własnego portu. Wszystkie kluczowe zadania – od wyboru lokalizacji, poprzez zaprojektowanie, budowę i rozwój portu w Gdyni, było dziełem Tadeusza Wendy. Przez lata zdobył on uznanie i szacunek zarówno jako wybitny inżynier, ale również zaangażowany patriota i życzliwy człowiek. Kiedy odchodził w stan spoczynku w 1937 roku, pozostawił Gdynię jako najnowocześniejszy i drugi pod względem przeładunków port na Bałtyku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0