< Powrót
7
listopada 2016
Tekst:
Leopold Naskręt
Zdjęcie:
Norbert Lechman

Koniec sezonu 2016 w Wiślince

W sobotę 5 listopada na przystani w Wiślince, żeglarze z gminy Pruszcz Gdański opuścili flagę i  zakończyli tegoroczne żeglowanie.   

W uroczystości zamknięcia sezonu uczestniczyli: wójt gminy Magdalena Kołodziejczak, Marian Cichon, wicestarosta powiatu gdańskiego, wiceprezes Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego kpt. Jerzy Borkowski, Zarząd Jachtklubu Wiślinka, z komandorem Bogusławem Zareckim, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego  Edward Kinas oraz młodzież szkolna, nauczyciele, żeglarze i motorowodniacy z gminy Pruszcz Gdański.

O dokonaniach na przystani w sezonie 2016, opowiedział jej kierownik, kpt. Krzysztof Choroś.

–  W tym roku minęła trzecia edycja partnerskiego projektu „Gmina Pruszcz Gdański pod żaglami”, realizowanego wspólnie przez  gminę Pruszcz Gdański i Pomorski Związek Żeglarski (PoZŻ) – mówił. – Tegoroczny sezon żeglarski wyróżniał się różnorodnością przedsięwzięć. W ramach projektu, którego celem niezmiennie jest edukacja żeglarska dzieci i młodzieży, w zajęciach prowadzonych od maja do października, z wyłączeniem wakacji, wzięło udział 786 uczniów i nauczycieli. Na przystani codziennie funkcjonowała wypożyczalnia sprzętu, a w określone dni była prowadzona nauka żeglowania na Optimistach i Puckach. Patenty żeglarskie i motorowodne, na kursach prowadzonych na przystani przez instruktorów PoZŻ, zdobyło w tym roku 18 żeglarzy, a od początku funkcjonowania przystani prawie 80. W kwietniu  gminni żeglarze powołali Jachtklub „Wiślinka”. 

Kpt. Choroś dodał także, że w czasie wakacji PoZŻ razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Biblioteką Publiczną (GOKSiBP) gminy Pruszcz Gdański,  zorganizował trzy turnusy półkolonii żeglarskich połączone z warsztatami plastycznymi, w których wzięło udział 60 dzieci.

Nowym i ciekawym przedsięwzięciem okazał się survivalowy rejs po Pętli Żuławskiej, w który popłynęła młodzież gimnazjalna i licealna z województwa pomorskiego (w tym gminy Pruszcz Gdański) oraz Poznania i Warszawy. W trudnych warunkach atmosferycznych została zrealizowana 303 km, niezwykła trasa. 46 uczniów i uczennic, na dziewięciu odkrytopokładowych łodziach, w asyście motorowego kutra rybackiego pokonało ją, wykonując zadania żeglarskie, panele edukacji historycznej i przyrodniczej.

Przystań w Wiślince żyje i systematycznie się rozwija. Mogą tam cumować 32 jachty żaglowe i motorowe oraz łodzie wędkarskie. Potrzeby żeglarzy z gminy są jednak znacznie większe. Dlatego trwają intensywne prace przygotowawcze do rozbudowy przystani. Statystycznie w tym roku skorzystało z niej ok. 3000 żeglarzy, a w „Książce pływań” odnotowano 596 wyjść i wejść jachtów.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunku przygotowany przez KGW „Rzeczpospolita Babska” do świetlicy wiejskiej w Wiślince, gdzie  prezentacja slajdów i wspomnienia minionego lata trwały do późnych godzin popołudniowych.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ