< Powrót
22
marca 2017
Tekst:
Sebastian Drausal
Zdjęcie:
Autorska Pracownia Projektowo Plastyczna Andrzeja Gettera

Konkurs na Pomnik Polski Morskiej rozstrzygnięty

Wiemy jak będzie wyglądał pomnik Polski Morskiej w Gdyni. Zwycięską pracę przygotowała Autorska Pracownia Projektowo – Plastyczna profesora Andrzeja Gettera z Krakowa. Obelisk, który może kojarzyć się ze słupem granicznym, stanie w przyszłym roku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się płyta pomnika Marynarza Polskiego.

Celem ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku konkursu, było uzyskanie pomysłu na pomnik, który w najlepszy sposób upamiętni i symbolizować będzie związki Polski z morzem.

– W założeniach projekt miał uwzględniać modernistyczny charakter architektury śródmieścia Gdyni i jego położenie na styku z morzem oraz wpisywać się nowymi elementami w osiowe założenie Skweru Kościuszki i Mola Południowego z Basenem Żeglarskim – wyjaśnia podstawowe założenia konkursu Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. W tym miejscu centralny punkt układu urbanistycznego Gdyni otwiera się na morze.

Pomnik Polski Morskiej powstanie w tym samym miejscu, w którym obecnie znajduje się płyta pomnika Marynarza Polskiego. W jego cokole umieszczone są urny z ziemią z pól bitewnych. Artyści musieli zatem swoje koncepcje zaplanować tak, aby uwzględnić ten element w projekcie.

001 Pomnik Polski Morskiej Autorska Pracownia Projektowo Plastyczna Andrzeja Gettera

Zadanie obejmowało również przygotowanie propozycji zagospodarowania pobliskiego terenu. W wyniku procedury jury konkursowe oceniło siedem nadesłanych prac. W skład komisji, której przewodził gdański artysta rzeźbiarz prof. Stanisław Radwański, weszli:
– artysta rzeźbiarz prof. Adam Myjak z Warszawy,
– artysta rzeźbiarz prof. Bogusz Salwiński z Krakowa,               
– prezes Ligi Morskiej i Rzecznej dr inż. kpt. ż.w. Andrzej Królikowski,
– dr inż. arch. Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni,
– mgr inż. arch. Renata Stelmach, Architekt Miasta Gdyni,
– dr inż. arch. Robert Hirsch, Miejski Konserwator Zabytków UM Gdyni,
– prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski,
– kmdr dr Kazimierz Pulkowski – szef szkolenia 3. Flotylli Okrętów MW. 

002 Pomnik Polski Morskiej Autorska Pracownia Projektowo Plastyczna Andrzeja GetteraNajwyższą liczbę punktów, a tym samym I nagrodę oraz 50 000 złotych, przyznano krakowskiej pracowni prof. Andrzeja Gettera. II nagroda w wysokości 30 000 zł przyznana została pracy autorstwa Anny Drozd-Tutaj i Jana Tutaj, również z Krakowa. Z kolei III nagroda (20 000 zł) przypadła Dominikowi Sędzickiemu i Aleksandrowi Bielawskiemu z gdańskiej firmy Aeon Form.

Jak opisuje swoją pracę prof. A. Getter: Koncepcja oparta jest na kompozycji przestrzennej półkolistych betonowych form, nawiązujących do falującego morza. Najwyższy element stanowi wysoka na 9-12 metrów bryła wykonana ze stali nierdzewnej. Jej środkowa część, niejako „poszarpana na wietrze”, nawiązuje do sztandarów lub gali banderowej i zwieńczona jest godłem Polski – orłem w koronie.

Wokół pomnika pojawi się również nowa aranżacja oświetlenia i zieleni. Zgodnie z założeniami konkursu, projekt i rzeźba pomnika nie mogą kosztować więcej niż 700 000 zł. Natomiast  maksymalny koszt realizacji inwestycji w oparciu o projekt architektoniczny nie może przekroczyć kwoty 1 000 000 zł brutto.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ